
План-конспект уроку на тему "Ділення десяткових дробів на натуральне число"
Тема. Ділення десяткових дробів на натуральне число.
Мета: навчити учнів виконувати ділення десяткових дробів на натуральне число, а також розв’язувати задачі на використання десяткових дробів;
виховати самостійність, уважність, активність;
розвинути логічне мислення.
Тип уроку: пояснення нового матеріалу.
Вид уроку: бесіда.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Заходжу в клас. Вітаюсь з учнями. Перевіряю готовність класу до уроку: чи волога ганчірка, чи є крейда.
Запитую учнів чи всі виконали домашнє завдання, чи не виникло ніяких запитань. Якщо є запитання даю на них відповідь, якщо ні, розпочинаю урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Хто хоче піти до дошки виконати ділення двох натуральних чисел.
3
4
0 0,75
30
28
20
20
0
Добре, а тепер поясни.
Пояснення. Поділимо 3 на 4. Очевидно, частка дорівнює 0, а остача – 3. Остачу 3 роздробляємо в десяті, дістанемо . Ділимо десяті частини на 4, у частці дістанемо 7 десятих, а в остачі 2 десятих. Роздробляємо цю остачу на соті, дістанемо 20 сотих. Ділимо соті частини на 4, в частці матимемо 5 сотих, а в остачі 0.
IІІ. Пояснення нового матеріалу.
Ми з вами згадали як поділити натуральне число на натуральне, а сьогодні ми з вами будемо вивчати як поділити десятковий дріб на натуральне число. Відкривайте свої зошити, записуйте число, класна робота і тему: “Ділення десяткових дробів на натуральне число”.
Давайте попробуємо поділити 7,8 на 4.
7,8 4
4 1,95
38
36
20
20
0
Пояснення. Поділимо 7 на 8. Очевидно, частка дорівнює 1, а остача – 3. Остачу 3 роздробляємо в десяті і зносимо 8, дістанемо . Ставимо у частці кому. Ділимо десяті частини на 4, у частці дістанемо 9 десятих, а в остачі 2 десятих. Роздробляємо цю остачу на соті, дістанемо 20 сотих. Ділимо соті частини на 4, в частці матимемо 5 сотих, а в остачі 0.
А тепер давайте поділимо такий дріб:
0,12 8
0 0,015
1
0
12
8
40
40
0
Пояснення. Поділимо 0 на 8. Очевидно, частка дорівнює 0, а остача – 0. Зносимо 1 десяту, дістанемо . Ставимо у частці кому. Ділимо десяті частини на 8, у частці дістанемо 0 десятих, а в остачі 1 десятих. Роздробляємо цю остачу на соті і зносимо 2, дістанемо 12 сотих. Ділимо соті частини на 8, в частці матимемо 1 сотих, а в остачі 4. Роздробляємо 4 на тисячні. Дістаємо 40. Ділимо на 8, одержуємо 5. В результаті маємо 0,015.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
Розв’яжемо такі приклади:
1) 6,4 : 4 = 1,6
2) 5,9 : 3 = 1,9
3) 7,4 : 25 = 0,296
4) 15,4 : 11 = 1,4
5) 8,05 : 0,161.
№ 801.
Лист заліза завдовжки 15 дм і завширшки 8 дм важить 24 кг. Скільки важить 1 дм2 цього заліза, 7дм2 , 11 дм2 ?
Розв’язання
1) 15 • 8 = 120 (дм2 ) – площа листа заліза.
2) 24 : 120 = 0,2 (кг) – вага 1 дм2 заліза.
3) 0,2 • 7 = 1,4 (кг) – вага 7 дм2 заліза.
4) 0,2 • 11 = 2,2 (кг) – вага 11 дм2 заліза.
5) Відповідь: 0,2 кг, 1,4 кг, 2,2 кг.
№802.
Довжина кімнати 6,5 м, ширина 4 м. Об’єм кімнати становить 65 м3 . Знайди висоту кімнати.
Розв’язання.
Знайдемо площу кімнати: 6,5 • 4 = 26 (м2 )
Знайдемо висоту кімнати: 65 : 26 = 2,5 (м).
Відповідь: 2,5 м.
№803.
У двох пачках 15 кг чаю. Якщо з першої пачки перекласти в другу 2,5 кг чаю, то його в обох пачках буде порівну. Скільки чаю в кожній пачці?
Розв’язання
Знайдемо скільки чаю в кожній пачці після перекладання: 15 : 2 = 7,5.
Знайдемо скільки чаю в першій пачці: 7,5 + 2,5 = 10 (кг).
Знайдемо скільки чаю в другій пачці: 7,5 - 2,5 = 5 (кг).
Відповідь: 10 кг, 5 кг.
V. Підсумок уроку.
На сьогоднішньому уроці ми з вами розглянули як ділити десяткові дроби на натуральне число. На наступному уроці ми ще порозв’язуємо приклади і при кінці уроку напишемо самостійну роботу.
Підпис студента ____________
Підпис учителя _____________