
План-конспект уроку на тему "Вказівки розгалуження та їх опис на НАМ"
Тема: Вказівки розгалуження та їх опис на НАМ.
Мета: Сформувати в учнів поняття про операції розгалуження. Дати поняття про оператори вибору та умовний.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: кодоскоп.
Наочність: кодоплівки.
Тривалість: 45 хвилин.
Література для учнів: Верлань А.Ф., Апатова Н.В. “Інформатика 10-11”
Література для вчителя: Симонович С. В. “Информатика базовый курс. Учебник для ВУЗов”; Симонович С. В. “Общая информатика 5-9 классы”; Макарова «Информатика 7-8 классы»; Макарова “Информатика 6-7 классы”.
План уроку:
1. Алгоритм.
2. Умовна команда.
3. Таблиця трасування алгоритмів..
Хід уроку.
I. Організаційна частина.(4 хв.)
(Заходжу до класу, вітаюсь, запитую хто черговий. Перевіряю відсутніх. Запитую яке було домашнє завдання, чи є такі учні які не виконали домашнього завдання?)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Давайте дещо повторимо. Хто мені дасть відповідь на питання?
1. Що таке операція розгалуження?
2. Що таке умовний оператор?
3. Що таке оператор вибору?
4. Де можна застосовувати оператор вибору?
5. Де застосовується умовний оператор?
ІІІ. Пояснення нового матеріалу.
На сьогоднішньому уроці ми з вами продовжимо розглядати алгоритми. Ми розглянемо операцію розгалуження. Давайте запишемо план нашого уроку. Отже, дістали свої зошити, записали число, класна робота, план уроку.
Прості алгоритми – це рух по прямій дорозі. Як тільки дійдемо до перехрестя, виникне запитання:”куди йти далі?”. В житті часто доводиться аналізувати різноманітні і приймати рішення. Чому б не навчити машину думати за нас? Ада Лавлейс замислилась над цим ще 150 років тому і ввела умовні команди для машин. Але її ідеї зреалізували лише через 100 років. Так виникли алгоритми з розгалуженнями, які називають також розгалуженими алгоритмами. У цьому параграфі розглянемо два види розгалужень: “повне” та “неповне”, які реалізуються двома командами. Їх застосовують для аналізу умов і зміни порядку виконання інших команд в алгоритмі.
1. УМОВНА КОМАНДА. “Повне розгалуження” реалізують за допомогою умовної команди:
Якщо умова то
Серія команд 1
Інакше
Серія команд 2
Все
Дія команди. Команда означає: виконати серію команд 1, якщо умова істинна, або серію команд 2, якщо умова хибна.
На рис. 1 а показано структурний блок “повне розгалуження”. Умову записують по середині блоку.
Умова
Так ні
Серія 1 Серія 2
А)
Ввести х
Х>0
Так ні
у=х+3 у=х-5
Вивести х, у
Б)
Рисю 3.8. Структурний блок “повне розгалуження” (а) і схема алгоритму (б).
ПРИКЛАД 1. Обчислимо значення функції для заданого значення х за формулою
Структурну схему алгоритму обчислення значення у показано на рис.3.8,б. Розглянемо відповідний алгоритм Значення Функції:
Алг Значення Функції
Дійсн х, у
Поч.
Ввести х
Якщо х>0 то
У:=х+3
Інакше
У:=Х-5
Все
Вивести у
Кін
Виконаємо алгоритм для значення х, що дорівнює 2. Отримаємо результат 5. Надамо х значення –2, тоді у матиме значення –7.
Задача 1. Розв’язати квадратне рівняння (а≠0)
Ax2+bx+c=0.
Розглянемо словесний опис алгоритму:
1. Ввести значення a, b, c.
2. Обчислити дискримінант d=b2 - 4ac.
3. Якщо d<0, вивести повідомлення “коренів не має”, інакше обчислити
вивести повідомлення “корені є” та х1, х2.
4. Кінець.
Тепер складемо алгоритм Рівняння.
алг Рівняння
Дійсн a, b, c, x1, x2, d
поч
вивести a, b, c
D:=b**2-4*a*c
якщо d<0 то
вивести “коренів немає”
інакше
Х1:=(-b+SQR(d))/(2*a)
Х2:=(-b-SQR(d))/(2*a)
вивести “корені є”;
вивести Х1, Х2
все
кін
структурна схема алгоритму зображена на рис. 2,а.
Алгоритм рівняння
Ввести a, b, c
D=b2 – 4*a*c
Так d<0 ні
Вивести “коренів немає”
Вивести “корені є” х1, х2
А)
Алгоритм порівняння
Ввести a, b
Так a>b ні
Р = “a>b”
Так a<b ні
Р = “a>b”
Так a=b ні
Р = “a>b”
Ввести Р
Б)
Мал. 2. Структурні схеми розгалуження алгоритмів
2. Як удосконалити алгоритм. Таблиця трасування алгоритму. Удосконалення алгоритму можна домогтися, зменшивши в ньому кількість операцій чи змінних, якщо це можливо. В алгоритмі Рівняння квадратний корінь і вираз 2*а обчислюються двічі. Подивіться, як зменшено кількість операцій в алгоритмі Рівняння2 порівняно з алгоритмом Рівняння.
алг Рівняння2
дійсн a, b, c, x1, x2, d
поч
D:=b**2-4*a*c
якщо d<0 то
вивести “коренів немає”
інакше
d: = SQR(d)
a: = 2*a
Х1:=(-b+SQR(d))/(2*a)
Х2:=(-b-SQR(d))/(2*a)
вивести “корені є”, Х1, Х2
все
кін
ІV. Закріплення нового матеріалу
1. Що таке алгоритм?
2. Що таке умовна команда?
3. Що таке таблиця трасування алгоритмів?
IV. Домашнє завдання.
Вивчити по зошиту та рішити задачки.
Запишіть домашнє завдання в щоденники: Верлань А.Ф., Апатова Н.В. “Інформатика 10-11” ст. 132-133.
IV. Висновки.
Якщо питань у вас немає то на цьому наш урок закінчено.
До побачення.