
План-конспект уроку на тему "Електронно – обчислювальна техніка"
Тема: Електронно – обчислювальна техніка
Мета: сформувати в учнів знання про історію розвитку електронно – обчислювальної техніки та її роль в сучасному житті
Тип уроку: пояснення нового матеріалу
Обладнання: кодоскоп.
Наочність: кодоплівки.
Тривалість: 45 хвилин.
Література для учнів:
1. Наймін та ін. “Основи інформатики та обчислювальної техніки”.
2. Верхань та ін. “Інформатика”.
Література для вчителя:
1. «Информатика. 7-8 класс» Под редакцией Макаровой Н.В. ст. 22-39.
2. «Информатика. 6-7 класс» Под редакцией Макаровой Н.В. ст. 16-31.
3. «Информатика. Базовый курс» Симонович С.В. и другие. Ст. 11-27.
План уроку.
1. Історія розвитку обчислювальної техніки.
2. Характеристика різних поколінь ЕОМ.
3. Роль ЕОМ в сучасному суспільстві.
4. Основні галузі застосування ЕОМ.
Хід уроку
1. Організаційна частина.
Заходжу в клас. Вітаюсь. Перевіряю відсутніх.
2. Актуалізація опорних знань.
Повторимо матеріал, який вивчали на минулому уроці.
(Проводжу фронтальне опитування)
1. Що називається інформацією?
Інформація - це відомості про об’єкти і явища навколишнього світу.
2. Що таке інформаційні процеси?
Процеси, в яких людина з допомогою різноманітних технічних засобів займається збиранням, зберіганням, пошуком, обробкою, кодуванням і передачею інформації, називають інформаційними процесами.
3. Що називається носієм інформації?
Носій інформації - матеріальний об’єкт, призначений для зберігання і передачі інформації.
4. У яких одиницях вимірюється об’єм інформації?
Об’єм інформації вимірюється у бітах. 8 біт = 1 байт.
3. Пояснення нового матеріалу.
Тема сьогоднішнього уроку: "Комп’ютер".
(План уроку пояснюю за допомогою кодопроекції (рис.1))
Мал.(1)
Розглянемо перше питання плану.
1. Історія обчислень своїм корінням сягає віків так як і розвиток людства.
Задовго до появи перших обчислювальних пристроїв люди шукали різноманітні можливості для проведення обчислень. Це здійснювалось за допомогою пальців, камінців, які складали в кучку або рядок. Число предметів зафіксовувалось за допомогою рисок, які проводили по землі зарубок на палках, вузликів на мотузці. Пізніше з’явилась рахівниця, яка використовувалась протягом кількох століть.
Потреба в пошуку розв’язання більш складних задач і як наслідок, все більш складних обчислень, поставила людину перед необхідністю знаходити способи, які б змогли їй в цьому допомогти.
Одним з перших пристроїв (V-IV ст. до н.е.), що полегшували обчислення, можна вважати спеціальну дощечку - абак.
В середині XVII ст. Паскаль створив першу "сумуючу" машину - Паскалину. В 1670-1680 роках німецький математик Готфрід Лейбніц сконструював машину, яка виконувала всі чотири арифметичні дії. Починаючи з ХІХ ст. арифмометри отримали досить широке застосування.
В 1945р. до роботи по створенню машини, яка могла б зберігати програму в своїй пам’яті, був залучений математик Джон фон Нейман. Його доповідь містила загальні принципи функціонування універсальних обчислювальних пристроїв, тобто комп’ютерів.
Слово "комп’ютер" означає "обчислювач", тобто пристрій для обчислення.
Перший комп’ютер, в якому були втілені принципи фон Неймана, був побудований в 1949р. англійським дослідником Морісом Уілксом.
Комп’ютери 40-х і 50-х років були дуже великими пристроями - величезні зали були закладені шафами з електронним обладнанням. Перший крок до зменшення розмірів комп’ютерів став можливим з винаходом в 1948р. транзисторів - мініатюрних електронних приладів, які змогли замінити електроні лампи, - це блоки пам’яті. В середині 60-х років відбувся ще один крок до мініатюризації - були винайдені інтегральні схеми.
В 1968р. було сконструйовано інтегральну схему, аналогічну за своїми функціями в центральному процесору ЕОМ. Так з’явився перший мікропроцесор Intel-4004.
Протягом років все далі зменшувались у розмірах і удосконалювались.
Перейдемо до другого питання нашого уроку:
2. Характеристика різних поколінь ЕОМ.
Виділяють 5 поколінь ЕОМ. Кожне покоління визначається елементарною базою – сукупністю елементів з яких будується програмне забезпечення (показую дітям кодоплівку і кажу щоб вони її замалювали собі у зошит (мал.(2))).
Покоління ЕОМ
(50 р) Електронною базою ЕОМ першого покоління були вакуумні лампи.
(60 р) Електронною базою ЕОМ були транзистори які заміняли я електронні лампи
(70 р) Електронною базою ЕОМ стали інтегральні схеми.
(80 р) Елементарною базою ЕОМ 4-го покоління є великі інтегральні схеми.
Мал.(2)
(90 р) Елементарною базою ЕОМ 5-го покоління є підвищені інтегральні схеми
1. (50 р) Електронною базою ЕОМ першого покоління були вакуумні лампи. Тисячі ламп розміщувалися в металевих шафах, які займали великі приміщення. Важила така машина декілька тон. Для її роботи потрібна була невелика електростанція. Для охолодження машини використовувались потужні вентилятори. Програмування здійснювалося в кодах машини. Швидкодія становила декілька тисяч операцій за секунду. Ці машини мали невелику оперативну пам’ять.
2. (60 р) Електронною базою ЕОМ були транзистори які заміняли електронні лампи. Транзистори менше за лампи споживали енергію. Розміри ЕОМ залишилися. Можливості зростання за рахунок мов програмування високого рівня та програмного забезпечення. До програмного забезпечення входили заздалегідь розроблені програми. Швидкодія машини досягала сотень тисяч операцій за секунду. Значно збільшилась оперативна пам’ять. Найбільш поширеними були такі: “Еліот” (Англія), “Сіменс” (ФРГ), “Стренч”, “СДС” (США) серія “Мінськ”, “Урал”.
3. (70 р) Електронною базою ЕОМ стали інтегральні схеми. Інтегральна схема формувалася на невеликій пластинці з чистого кременю на яку наносилися у потрібній комбінації плівки різних призначень. Залежно від комбінації речей утворювалися елементи, які працювали як конденсатори опори. Таких елементів могло бути до декількох тисяч на квадратний сантиметр. Значно зросла швидкодія ЕОМ та обсяг оперативної пам’яті. Розвинуте програмне забезпечення та зручність у використанні відкритим широким доступом у ЕОМ. Така машина могла працювати з декількома програмами одночасно. для зберігання інформації почалися використовувати магнітні стрічки та магнітні диски. Почався перехід до баз популярної інформатики.
4. (80 р) Елементарною базою ЕОМ 4-го покоління є великі інтегральні схеми. На одному кристалі кременю стало можливим розмістити схему, яка відтворює роботу процесора ЕОМ. Такі одно кристальні процесори називаються мікропроцесорами. Зросла швидкодія до мільярда операцій за секунду, обсяг оперативної пам’яті, зручність у використанні. Найпотужніший процесор 4-го покоління – “Ельбрус”. На рівні 4-го покоління відбувся поділ на великі обчислювальні машини та персональні комп’ютери.
5. (90 р) Елементарною базою ЕОМ 5-го покоління є підвищені інтегральні схеми, які містять до сотні тисяч елементів на квадратний сантиметр. 5 покоління – це не тільки нова елементарна база, це прогрес та досягнення нових якісних зрушень у всіх галузях. У 1980 році Сенонський уряд оголосив десятирічну програму створення комп’ютерної системи 5-го покоління, яка базувалась би на використанні штучного інтелекту, експертним мисленням та природної мови спілкування.
Перейдемо до третього питання:
3. Роль ЕОМ в сучасному суспільстві
В багатьох областях людської діяльності комп’ютер знаходить собі сферу ефективного та перспективного використання.
На наших очах відбувається перехід від книжних сховищ до комп’ютерних інформаційних моделей світу. При цьому комп’ютерна модель світу набуває нової якості – динамічності.
Перейдемо до основних галузей застосування ЕОМ
1) креслення на ЕОМ
Перш за все ПК полегшує роботу з креслення. З його допомогою креслення можна зробити в декілька разів швидше, ніж креслити в ручну. А також легше внести якісь зміни у цей проект.
2) обчислювальні експерименти
Ніяку повну конструкцію життя ніколи не будуть пускати в пам’яті ЕОМ, то конструктор може визначити різні характеристики, спостерігати роботу конструкції в різних середовищах.
3) станки з числовим програмним управлінням
якщо у інженера замінити папір листком металу, а команди типу “опустити різець, повернути різець, перемістити” та інше. Такого типу механізми називаються станками з числовим програмним управлінням. До складу станка можуть входити і керуючі ЕОМ, в пам’ять якої поступає програма роботи
4) космічна технологія
Наданий час розвиток космонавтики досяг високого рівня. На сьогоднішній день управління супутників проводиться за допомогою ЕОМ. Усі ракети виходять на орбіти теж за допомогою ЕОМ.
4. Підведення підсумків
Отже, підводячи підсумки уроку повторимо, що ми дізналися про
історію розвитку ОТ;
скільки є поколінь ЕОМ;
характерні риси всіх поколінь ЕОМ;
основні галузі застосування ЕОМ;
5. Домашнє завдання
Вергань “Інформатика”
$$ 1.1, 1.2, 1.3, ст. 8-18