
План-конспект уроку на тему "Поперечні та поздовжні хвилі. Зв’язок довжини хвилі зі швидкістю її поширення і періодом"
Тема: Поперечні та поздовжні хвилі. Зв’язок довжини хвилі зі швидкістю її поширення і періодом.
Мета: Дати дітям поняття про поперечні та поздовжні хвилі. Виховати уважність, розвинути спостережливість.
Тип уроку: пояснення нового матеріалу.
Тривалість: 45 хв.
План уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Пояснення нового матеріалу.
ІІІ. Закріплення нового матеріалу.
IV. Домашнє завдання
V. Підсумок уроку
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Заходжу в клас, вітаюсь, перевіряю присутніх.
ІІ. Пояснення нового матеріалу.
Тема сьогоднішнього уроку Поперечні та поздовжні хвилі. Зв’язок довжини хвилі зі швидкістю її поширення і періодом.”
Однією із властивостей суцільних середовищ є їх здатність передавати механічний рух. Тіло, що коливається, періодично зміщує частинки середовища, які містяться в безпосередній близькості до нього
Залежно від напрямку коливань частинок відносно напрямку поширення хвилі розрізняють хвилі поперечні і поздовжні. Поперечною називають хвилю, коли частинки тіла коливаються вгору і вниз, тобто, в напрямі, перпендикулярному (або поперечному) до руху самої хвилі. Хвиля називається повздовжньою, коли коливання відбуваються вздовж напряму поширення хвилі. У поздовжній хвилі частинки коливаються в тому самому напрямі, в якому поширюється хвиля.
У разі поширення поздовжньої хвилі точки пружного середовища також здійснюють коливання відносно своїх положень рівноваги, але при цьому коливання їх відбуваються у тому самому напрямі, в якому поширюється хвиля, тому при поширенні поздовжньої хвилі спостерігаються згущення й розрідження частинок середовища, в якому хвиля поширюється.
Будь-яка хвиля має свою вищу і нижчу точки. Вищі точки хвильового руху називають – гребнями, а нижчі – западинами. Амплітуда – це максимальна висота гребеня чи глибина западини, виміряна відносно нульового рівня (або положення рівноваги); повний розмах коливань від гребеня до западини дорівнює подвійній амплітуді.
Задача.
514(н). Поплавок вудки за 10 с зробив на хвилях 20 коливань. Відстань між сусідніми гребенями хвиль становить 1,2 м. Яка швид¬кість поширення хвиль?
Дано:
=10 с.
=20
=1,2 м.
;
;
.
м/с.
-?
ІІІ. Закріплення нового матеріалу.
1 Як розрізняють хвилі відносно напрямку поширення?
2.Які хвилі називають поперечними?
3.Які хвилі називають поздовжніми?
4.Що називають гребнями?
5.Що називають западинами?
6. Що таке амплітуда коливань?
IV. Домашнє завдання: $32-35.
V. Підсумок уроку
Сьогодні на уроці ми провели ряд дослідів по визначенню прискорення вільного падіння за допомогою маятника. Ми вияснили від чого воно залежить.
До побачення урок закінчено.
Студент __________ (Атаманчук О. М.)
Вчитель __________ (Чернецький І.С.)