
План-конспект уроку на тему "Розв’язування задач на закон збереження імпульсу"
Тема уроку: Розв’язування задач на закон збереження імпульсу.
Мета уроку: Навчити та відпрацювати вміння учнів розв’язувати задачі з теми. Виховати в них уважність і акуратність.
Обладнання: підручник з фізики, збірник задач.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
Хід уроку.
1. Організаційна частина.
Заходжу в клас вітаюся. Запитую хто черговий і хто відсутній.
2. Актуалізація опорних знань.
Запитання:
1) Що таке імпульс тіла? (імпульсом тіла називається величина, що дорівнює добутку маси тіла на його швидкість).
2) Чому дорівнює модуль імпульсу тіла? (mv).
3) Чи може імпульс тіла дорівнювати нулю? (Може).
4) Як напрямлений вектор імпульсу тіла?(Так само як вектор швидкості).
5) Що можна сказати про імпульс тіла, коли сума сил, прикладених до нього, дорівнює нулю? (Він не змінюється).
6) Що таке замкнена система тіл? (Замкнена система тіл – це сукупність тіл, що взаємодіють між собою, але не взаємодіють з іншими тілами.).
7) У чому полягає закон збереження імпульсу? (Геометрична сума імпульсів тіл, що утворюють замкнену систему, залишається сталою під час будь-яких рухів і взаємодій тіл системи).
3. Розв’язування задач.
Задача 1. Людина масою 70 кг біжить зі швидкістю 7 м/с, доганяє візок масою 30 кг, що рухається зі швидкістю 2 м/с, і стрибає на нього. З якою швидкістю рухатиметься візок після цього?
Розв’язання
Дано:
m1=70 кг
m2=30 кг
v1=7 м/с
v2=2 м/с
для нашого випадку:
m1v1+m2v2=mv’
v’= m1v1+m2v2/m
m=m1+m2 v’=(70 кг •7м/с+30 кг •2 м/с)/100 кг=5,5 м/с
v’ -?
Задача 2. Якої швидкості відносно води набуде нерухомий човен, маса якого з вантажем 200 кг, коли пасажир, що сидить у човні, зробить постріл у напрямі корми? Маса кулі 10 г, а початкова швидкість 800 м/с.
Розв’язання
Дано:
m=200 кг
v=0
m2=10 г
v2=800 м/с
для нашого випадку
mv=m1v1+m2v2;
v1=m2v2/m1;
m=m1+m2 => m1=m-m2 v1=0,01 кг •800 м/с / 199,99 кг=0,04 м/с
V1 - ?
Задача 3. Вагон масою 15 т, що рухався зі швидкістю 2,4 м/с, стикається з таким самим нерухомим вагоном так, що спрацьовує механізм зчеплення. Якою буде швидкість з’єднаних вагонів?
Розв’язання
Дано:
m=15 т =1500 кг
v1=2,4 м/с
v2=0
для нашого випадку
mv1+mv2=v’m’
v’=mv1/m’
m’=2m v’=15000 кг •2,4 м/с / 30000 кг=1,2 м/с
V’-?
Задача 4. З човна масою 200 кг, який рухається з швидкістю 1 м/с, пірнає хлопчик масою 50 кг, рухаючись у горизонтальному напрямі. Яку швидкість матиме човен після стрибка хлопчика, якщо він стрибає: а) з корми з швидкістю 4 м/с; б) з носа з швидкістю 2 м/с; в) з носа з швидкістю 6 м/с?
Розв’язання
Дано:
m1=200 кг
m2=50 кг
v =1 м/с
v1’= -4 м/с
v2’=2 м/с
v3’=6 м/с
mv= m1v’+m2v2’ , де:
m=m1+m2
v’=(mv-m2v2’)/m1 а)v’=(250 кг •1м/с –50 кг,* (-4м/с))/200 кг =2,25 м/с
б)v’=(250 кг •1м/с –50 кг* 2м/с)/200 кг =0,75 м/с
в)v’=(250 кг •1м/с –50 кг* 6м/с)/200 кг = – 0,25м/с
v’-?(3 випадки)
4. Домашнє завдання
Запишіть завдання до дому:
Вивчити параграфи 40 та 41.
Розв’язати вправи 21(3) та 22(2).
5. Висновки уроку.
На сьогоднішньому уроці ми з вами навчилися розв’язувати задачі на закон збереження імпульсу. Дякую за увагу. До побачення. Можете йти на перерву.
Література:
1. І. К. Кікоїн, А. К. Кікоїн “Фізика 9 клас”.
2. А. П. Римкевич “Збірник задач з фізики 9 –11 клас”.
Підпис студента: ___________
Підпис вчителя: ____________