
План-конспект уроку на тему "Переміщення при рівноприскореному русі"
Тема: Переміщення при рівноприскореному русі.
Мета: Сформувати знання про переміщення тіла при рівноприскореному русі, закріпити поняття прискорення. Активізувати пізнавальну діяльність учнів.
Вид уроку: Урок вивчення нового матеріалу.
Тип уроку: Комбінований.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Заходжу в клас, вітаюсь з учнями та перевіряю їх готовність до уроку.
А зараз ми з вами приступимо до вивчення теми “Переміщення при рівноприскореному русі”. Відкрийте свої зошити і запишіть тему уроку .
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Що таке рівноприскорений рух?
Рух тіла, під час якого його швидкість за будь-які рівні інтервали часу змінюється однаково, називають рівноприскореним рухом.
2. Що таке прискорення?
Прискоренням тіла при його рівноприскореному русі назива¬ють величину, що дорівнює відношенню зміни швидкості тіла до інтервалу часу, протягом якого ця зміна відбулася.
ІІІ. Пояснення нового матеріалу.
Тепер треба з'ясувати найголовніше — як змінюється коорди-ната тіла під час його прямолінійного рівноприскореного руху. Як ми знаємо, для цього потрібно знати переміщення тіла, бо проекція вектора переміщення саме й дорівнює зміні координати.
Формулу для визначення переміщення найпростіше вивести графічним методом.
При рівноприскореному русі тіла вздовж осі X швидкість змінюється з часом за формулою . Оскільки час до цієї формули входить у першому степені, то графік для проекції швидкості залежно від часу являє собою пряму, як це зображено на малюнку 1. Пряма 1 на цьому малюнку відповідає рухові з додатною проекцією прискорення (швидкість зростає), пряма 2 — рухові з від'ємною проекцією прискорення (швидкість спадає). Обидва графіки стосуються випадку, коли в момент часу тіло мало деяку початкову швидкість .
Переміщення виражається площею. Виділимо на графіку швидкості рівноприскореного руху маленьку ділянку (мал. 2) і проведемо з точок і перпендикуляри на вісь . Довжина відрізка на осі у вибраному масштабі дорівнює тому малому інтервалу часу, за який швидкість змінилася від її значення в точці до її значення в точці . Під ділянкою графіка дістали вузеньку смужку .
Коли інтервал часу, що відповідає відрізку , досить малий, то протягом цього малого часу зміна швидкості теж мала – рух за такий малий інтервал часу можна вважати рівномірним. Тому смужка мало відрізняється від прямокутника, а її площа чисельно дорівнює проекції переміщення тіла за час, що відповідає відрізку .
На такі вузькі смужки можна поділити всю площу фігури, розміщеної під графіком швидкості. Отже, переміщення за весь час чисельно дорівнює площі трапеції ОАВС. Як відомо з геомет¬рії, площа трапеції дорівнює добутку півсуми її основ на висоту. В розглядуваному випадку довжина однієї з основ трапеції чисельно дорівнює , довжина другої — (див. мал. 2), а її висота чисельно дорівнює . Звідси випливає, що проекція переміщення виражається формулою:
.
Але ; тоді
.
Мал. 1 Мал. 2
Звідси
(1)
Якщо проекція початкової швидкості (у початковий момент часу тіло перебувало в спокої), то формула (1) набирає вигляду:
(2)
Графік швидкості такого руху подано на малюнку 3.
Користуючись формулами (1) і (2), слід пам'ятати, що , і можуть бути як додатними, так і від'ємними — адже це проекції векторів , і на вісь X.
Отже, ми бачимо, що при рівноприскореному русі переміщення зростає з часом не так, як при рівномірному русі: тепер до формули входить квадрат часу. Це означає, що переміщення з часом зростає швидше, ніж при рівномірному русі.
Як залежить від часу координата тіла? Тепер легко вивести також формулу для обчислення координати у будь-який момент часу для тіла, що рухається рівноприскорено. Попередньо ми вивчали, що проекція вектора переміщення дорівнює зміні координати . Тому формулу (1) можна записати у вигляді . Звідси
(3)
З формули (3) бачимо, що для того щоб обчислити координату у будь-який момент часу , треба знати початкову координату, початкову швидкість і прискорення.
Формула (3) описує прямолінійний рівноприскорений рух подібно до того, як формула, яку ми вивчали з вами раніше, описує прямолінійний рівно¬мірний рух.
Друга формула для перемі¬щення. Для обчислення перемі¬щення можна вивести також другу корисну формулу, до якої час не входить.
З виразу дістане¬мо вираз для часу: і підставимо його у фор¬мулу (1) для переміщення ; тоді знайдемо:
Мал. 3
.
Звідси
або (4)
Ці формули дають змогу обчислювати переміщення тіла, коли відомі прискорення, а також початкова і кінцева швидкості руху. Якщо початкова швидкість тіла , то формули (4) мають вигляд:
(5)
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Чим відрізняються графіки швидкості рівноприскореного і рівномірного прямолінійного руху?
2. Як за графіком проекції швидкості рівноприскоре¬ного руху визначити проекцію переміщення тіла?
3. Чим різняться залеж¬ності переміщення від часу при рівномірному і рівноприскореному рухах?
IV. Підсумок уроку і домашнє завдання.
Молодці, ви сьогодні добре попрацювали. За це я виставлю вам позитивні оцінки у журнал. А зараз запишіть в щоденники домашнє завдання. Параграф 12 з підручника І.К. Кікоїн. Завдання 7 (1).
Урок закінчено. До побачення.
Підпис студента ________________
Підпис вчителя _________________