
План-конспект уроку на тему "Тиск. Одиниці тиску"
Тема уроку: Тиск. Одиниці тиску.
Мета уроку: Сформувати в учнів поняття про тиск та одиниці тиску, продемонструвати досліди що демонструють тиск.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Вид уроку: урок-бесіда.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Заходжу в клас, вітаюся з учнями, перевіряю відсутніх. Перевіряю домашнє завдання. Оголошую тему сьогоднішнього заняття.
ІІ. Пояснення нового матеріалу.
По пухкому снігу людині йти важко, вона глибоко провалюється при кожному кроці (мал.1а). Але, надівши лижі, можна йти по снігу, майже не провалюючись у нього (мал. 1б). Чому? На лижах або без лиж людина діє на сніг з тією самою силою, що дорівнює її вазі. Проте дія цієї сили в обох випадках неоднакова, бо різна площа поверхні, на яку тисне людина на лижах і без них. Площа поверхні лижі разів у двадцять більша за площу підошви. Тому, стоячи на лижах, тиснемо на кожний квадратний сантиметр поверхні снігу із силою, у двадцять раз меншою, ніж тоді, коли стоїмо на снігу без лиж.
Учень, який приколює кнопками газету до дошки, діє на кожну кнопку з однаковою силою. Проте кнопка, що має гостріший кінець, легше входить у дерево.
Отже, результат дії сили залежить не тільки від її модуля, а й від площі тієї поверхні, перпендикулярно до якої вона діє.
Цей висновок підтверджують досліди.
На краях невеликої дошки забивають цвяхи. Спочатку цвяхи, забиті в дошку, встановлюють на пісок вістрям угору і на дошку кладуть гирю (мал.2). У цьому разі шляпки цвяхів тільки трохи вгрузають у пісок. Потім дошку пере¬вертають і ставлять цвяхи на вістря (мал.3). У цьому разі площа опори менша, і під дією тієї самої сили цвяхи значно більше заглиблюються в пісок.
Від того, яка сила діє на кожну одиницю площі поверхні, залежить результат дії цієї сили.
У розглянутих прикладах сили діяли перпендикулярно до поверхні тіла. Вага людини була перпендикулярна до поверхні снігу; сила, яка діяла на кнопку, перпендикулярна до її поверхні.
Величину, яка дорівнює відношенню сили, що діє перпен¬дикулярно до поверхні, до площі цієї поверхні, називають тиском.
Отже, щоб визначити тиск, треба силу, яка діє перпенди¬кулярно до поверхні, поділити на площу поверхні:
де – тиск, – сила, яка діє на поверхню, і – площа поверхні.
Зрозуміло, що більша сила, яка діє на ту саму площу, чинитиме більший тиск.
За одиницю беруть такий тиск, який чинить сила , що діє на поверхню площею перпендикулярно до цієї поверхні.
Скорочено цю одиницю записують так: .
На честь французького вченого Паскаля одиницю тиску (ньютон на квадратний метр) називають паскалем (позначається ). Отже,
Використовують також інші одиниці тиску: гектопаскаль (гПа) і кілопаскаль (кПа).
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Хто мені скаже, що називають тиском?
(Величину, яка дорівнює відношенню сили, що діє перпендикулярно до поверхні, до площі цієї поверхні, називають тиском).
Чому мисливські лижі роблять ширшими, ніж спортивні.
(Для того, щоб зменшити тиск)
А тепер розв’яжемо задачу на закріплення матеріалу.
Задача. Розрахувати тиск, що його чинить на підлогу хлопчик, маса якого 45 кг, а площа підошви його черевиків, які стикаються з підлогою дорівнює 300 см2.
Дано:
Відповідь: .
V. Домашнє завдання.
Запишіть, будь-ласка, домашнє завдання: вправа 20.1 і вправа 20.2
На цьому наш урок закінчено. Допобачення.
Тиск.
Одиниці тиску.