
План-конспект уроку на тему "Умови плавання суден. Повітроплавання"
Тема: Умови плавання суден. Повітроплавання.
Мета уроку: закріпити на практиці здобуті знання, використовувати раніше здобуті знання, показати між ними зв’язок.
Тип уроку: урок закріплення вивченого матеріалу.
Вид уроку: практична робота.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Заходжу в клас, вітаюся, перевіряю відсутніх, оголошую план подальшої нашої роботи, перевіряю домашнє завдання.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
А зараз давайте повторимо вивчений матеріал.
– На чому ґрунтується плавання суден?
(Плавання суден ґрунтується на виштовхувальній силі рідин).
– Що називають водотоннажністю судна?
(Вагу витісненої судном води при зануренні до ватерлінії, що дорівнює силі тяжіння судна).
– Що називають піднімальною силою?
(Різницю між вагою 1м3 повітря і вагою такого самого об’єму газу).
ІІІ. Розв’язування задач.
Задача 1.
Глибина осадки, корабля під час завантаження збільшилась на 125 Н. Вважаючи, що площа перерізу корабля на рівні води в середньому дорівнює 4000 м2, визначити масу вантажу прийнятого кораблем.
Дано:
Щоб знайти масу вантажу, який прийняв корабель,
потрібно знайти масу витісненої ним води, а для цього
спочатку потрібно знайти об’єм ;
Обчислимо:
знайшовши об’єм знайдемо масу витісненої води, яка і буде рівна масі вантажу.
Відповідь: 5000 т.
Задача 2.
Чому дорівнює піднімальна сила кулі зонда об’ємом 10м3, заповненої гелієм, при умові, що маса оболонки дорівнює 2 кг?
Дано:
Для того, щоб обчислити піднімальну силу кулі-зонда
необхідно знайти виштовхувальну силу і силуі від неї
відняти вагу кулі.
Отже, обчислимо ;
Обчислимо вагу кулі: ;
Результат: .
Відповідь: .
Задача 3.
Камінь об’ємом 5 дм3 важить 180 Н. Яку силу потрібно прикласти, щоб тримати його у воді?
Дано:
5дм3=0,005м3 1м – 10дм
1м3 – 10 дм3
. Щоб утримати камінь у воді мускульна сила руки має дорівнювати силі, яка діє з боку каменя на руку. Сила, яка тисне камінь на руку
.
.
Відповідь: до каменя потрібно прикласти силу 131 Н.
Задача 4.
Чому дорівнює піднімальна сила 15 куль, заповнених воднем у повітрі, об’єм кожної кулі 0,05 м3, маса оболонки 30 грам.
Дано:
Спочатку нам потрібно визначити піднімальну силу
однієї кулі, а потім помноживши на 15 ми взнаємо
підйомну силу 15 куль.
Отже знайдемо спочатку виштовхувальну силу однієї
кулі:
;
Обчислимо: .
Тепер знайдемо: .
Знайдемо для 15 куль:
Відповідь: 5,0715Н
Задача 5.
Золотий злиток у повітрі важить 10 Н, а у воді 9,481 Н. Чи має він порожнечу?
Дано:
Для того щоб взнати чи є порожнеча в злиткові
чи ні, нам потрібно перевірити правильність ваги
в воді. Щоб її знайти, нам потрібно знайти об’єм
злитка.
;
.
Тепер знайдемо виштовхувальну силу:
.
Знайдемо різницю:
; .
.
Отже, звідси відповідний результат – порожнина є.
Відповідь: порожнина є.
ІІІ. Домашнє завдання.
На сьогодні це була остання задача. Запишіть, будь-ласка, домашнє завдання. Урок закінчено. Допобачення.
Підпис вчителя: ___________________
Підпис студента: __________________