
План-конспект уроку на тему "Екологічна криза"
Тема: Екологічна криза.
Мета: Ознайомити учнів з основними групами надзвичайних ситуацій, забруднення води та їх наслідки. Виховати в учнів дбайливого ставлення до навколишнього середовища.
Тип уроку: бесіда.
Обладнання: фотографії, відеокасети, журнали, книги, плакати.
План
І. Організаційна частина.
ІІ. Бесіда на тему “Екологічна криза”.
ІІІ. Закріплення основного з теми.
ІV. Висновок.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Бесіда.
Екологічні прогнози - сформовні на підставі деградаційних процесів.
Екологічна криза пов”язана з багатьма елементами:
Експуатацию природніх багацтв, наприклад: води, мінералів;
Різнорідними елементарними забрудненнями;
Умовами, які виникають в місцях скупчення людей;
Харчування;
Шумом, випромінюванням;
Біотехнологіями (нові типи мікроорганізмів);
Зберігання штучних матеріалів;
Виробництвом і передачою енергії;
Утилізацією відходів і сміття.
Надзвичайні ситуації першої групи спричиняються зміною складу і особливостей атмосфери:
1. Парниковий ефект;
2. Руйнування озонового шару;
3. Смог;
4. Кислотні дощі.
Заходи боротьби із забрудненням атмосфери такі:
Зменшення кількості ТЕС за рахунок будівництва більш потужних, забезпечення більш новітніми системами очищення й утилізайії;
Очищення вугілля до його надходження в топки ТЕС вид пиріту;
Озеленення міст і селищ;
Використання звукопоглинаючих матеріалів при будівництві житлових і промислових будівель;
Проведення ЛЕП за межами міст і сіл.
Друга група надзвичайних ситуацій пов”язана зі зміною стану гідросфери.
Гідросфера – це водяна оболонка Землі і виконує дуже важливі екологічні функції:
1. Це головна складова всіх організмів;
2. Основний механізм здійснення взаємозв”язків усіх процесів у екосистемах;
3. Головний агент – переносник глобальних екологічних цтклів;
4. Води Світового океану є основним кліматоутворюючим фактором.
Надзвичайними ситуаціями третьої групи викликані катострофічними змінами грунту, ландшафту.
Літосфера – це зовнішня тверда оболонка Землі.
При цьому патрібна (щоб вийти з даної ситуації):
Охорона грунтів;
Охорона лісу;
Охорона земних надр.
Поговоримо про забруднення води. У результаті діяльності людей гідросфера Землі змінюється.
Забруднення води поділяють на:
Фізичне;
Хімічне;
Біологічне;
Теплове.
Фізичне забруднення виникає внаслідок збільшення у воді нарозчинних домішок – піску, глини, намулу за рахунок зливу дощовими водами з полів.
Хімічне забруднення води відбувається за рахунок надходження у водойми з різних стічних вод різних шкідливих домішок неорганічного та органічного походження (кислоти, луги, мінеральні солі, нафта, миючі засоби, пестициди).
Біологічне забруднення водойм полягає у надходжені в них зі стічними водами різних мікроорганізмів (бактерій, вірусів), спор грибів, яєць червів, багато з яких є хвороботворними для людей, тварин, рослин.
Теплове забруднення води стається через спуск у водойми підігрітих вод від ТЕС, АЕС та інших електричних установок.
Існують такі види очищення стічних вод:
Механічне очищення полягає у видаленні зі стічних вод нерозчинних речовин (піску, глини), а також жирів та смол;
Хімічне очищення стічних вод проводиться після їх механічного очищення;
Біологічне очищення полягає у використані природніх або штучних водойм, де в стічні води додають спеціальні мікроорганізми, що харчуються органічними домішками.
ІІІ. Закріплення основного з теми.
Закріплення проходить у формі бесіди з учнями, де визначається як вони засвоїли дану тему.
ІV. Висновок.
Висновок проводиться вчителем із залученням учнів.