
План-конспект уроку на тему "Надзвичайні події, що загрожують безпеці громадянина"
Конспект уроку
з МВБЖ в 11 класі на тему:
“Надзвичайні події, що загрожують безпеці громадянина”.
Мета: надати учням знання про різні види таких надзвичайних ситуацій; розвинути вміння розпізнавати та уникати їх; виховати належне, соціально визнане ставлення до загрозливих людині н. с.
План:
1. Н.С. соціально-політичного характеру та моделі поведінки людини у цих ситуаціях.
2. Соціальні та воєнні конфлікти. Збройні напади, терористичні акти, захоплення важливих об’єктів і заручників. Страйки, масові безладдя, створення незаконних озброєних формувань, викрадення та зберігання вогнепальної зброї, радіоактивних, сильнодіючих, отруйних, хімічних, наркотичних речовин і препаратів.
Тип уроку: урок викладання нового матеріалу.
Хід заняття:
І. Організаційна частина.
При заходженні в клас вітаюся з учнями та перевіряю стан відвідування уроку.
ІІ. Перевірка д/з.
Опитую заданий матеріал та оцінюю знання учнів. Роблю висновок щодо минулого уроку.
ІІІ. Пояснення нового матеріалу.
Оголошую та пропоную учням записати тему нашого уроку. Також вказую на доцільності записів найбільш головного із нового навчального матеріалу.
Даю пропозицію, щоб учні прочитали план і ті хто вважає, що може щось цікаве розповісти нехай це зробить. Після цього переходжу до власного розкриття теми.
Надзвичайні ситуації соціально-політичного характеру досить поширені явища у нашій країні. У 11 класі ви вже досить обізнані чому створюються або виникають і до чого можуть призвести ці н. с.
Часто можна спостерігати як відбуваються демонстрації де певна кількість людей виголошують власні гасла та заклики. Часто виникає і інша група людей, які мають інші цінності і переконання. І нажаль не зважаючи, що це за люди, якого вони рівня інтелекту може виникати масова бійка цих двох течій юрби. Як писав свого часу французький соціолог і психолог XIX ст. Г.Лебон: “Хоч якими були б індивіди, хоч яким був би їх спосіб життя, заняття, характер чи розум, одного їх перетворення у натовп досить аби сформувалася свого роду колективна душа, що змушує їх відчувати, думати і діяти зовсім інакше, ніж думав би, діяв і відчував кожен з них окремо”. У житті вуличного, особливо політико-соціального, натовпу дуже важливі такі елементи, як перший камінь у вітрину чи перша кров. Ці ступені можуть вивести натовп на принципово інший рівень небезпеки, де колективна безвідповідальність перетворює кожного члена натовпу у злочинця. З такого натовпу треба зразу виходити. Як уціліти у натовпі? Найкраще правило – його обійти. Ні в якому разі не ідіть проти натовпу. Коли натовп вас затягнув, старайтесь уникати його центру і країв, небезпечного сусідства з вітринами тощо. Ухиляйтесь від всього нерухомого на шляху – стовпів, тумб, дерев інакше вас можуть просто роздушити. Викиньте сумку, парасольку тощо. Коли у вас щось впало ні у якому разі не пробуйте підняти – життя дорожче. Головна задача в натовпі – не впасти.
Отже, ми частково встановили яку загрозу для нашого життя можуть становити н. с. соціально-політичного характеру. А що вже говорити про соціальні та воєнні конфлікти та усе, що під цим розуміється. Наприклад таке негативне явище яке здавна супроводжує розвиток суспільства – тероризм. На сьогодні зріс і розширив свої межі тероризм міжнародного характеру, тобто такий що порушує міжнародний правопорядок.
Основою тероризму можуть бути політичні умови (залякування населення, послаблення державної влади, змушування до певних дій або фізичне ліквідування політичних супротивників), а також дії, що мотивуються релігійними переконаннями, помстою, користолюбством, економічною конкуренцією або пов’язані з поведінкою психічно хворих людей.
Протягом кількох останніх років наша держава переживає значні економічну, соціальну та політичну кризи, які позначаються на погіршенні криміногенної обстановки та розширенні терористичної діяльності. Низка терористичних актів проти політиків, бізнесменів, журналістів змусила з серйозністю говорити про проблему тероризму в Україні.
Політичний, економічний та кримінальний тероризм знаходить спільні сфери дії, базуючись на взаємовигідних інтересах. Сучасний тероризм має наступні різновиди: державний (організовується однією державою проти іншої), міжнародний (проводиться міжнародними терористичними організаціями), внутрішньодержавний (замах на основи державності), релігійний, точковий (терористичний акт на окремому об’єкті). Необхідно враховувати і такі різновиди, як тероризм у формі заколоту, (захоплення території), масові безпорядки, диверсії, утримання заручників.
Якщо не дай Боже хтось попав у таку ситуацію, потрібно по-можливості допомогти і не заважати вас звільнити і ні в якому разі не дражнити бандитів.
Що ж до вогнепальної зброї то ви певно знаєте, що зберігати і користуватись нею можна тільки із дозволу спеціального відділу міліції. Також це стосується радіоактивних, сильнодіючих, отруйних, хімічних, наркотичних речовин і препаратів. Ці речовини можуть у разі не правильного користування згубно впливати на людський організм і за таке користування передбачається кримінальна відповідальність. Тому держава обмежує право користування такими речовинами. Але як відомо при правильному користуванні ними можна створювати корисні речі. Наприклад з наркотиків можна виготовляти ліки; а із радіоактивних речовин можна одержати на АЕС електроенергію.
Отже ми дещо розібралися, що таке н. с. що загрожують безпеці громадянина.
IV. Висновки з уроку.
V. Завдання додому.
Даю учням ще самостійно опрацювати матеріал з даної теми.
Використана література:
І. Пістун. М. Хобзей, А. Березовецький. Основи безпеки життєдіяльності. навчальний посібник для 10-11класів. Львів, 2000.