
План-конспект уроку на тему "Забруднення води"
Тема: Забруднення води.
Мета: ознайомити учнів з факторами, що негативно впливають на здоров’я людини, виховати любов до навколишнього середовища, відповідальність, охайність.
Тип уроку: Пояснення нового матеріалу.
Обладнання: Плакати, малюнки, схеми.
Хід роботи.
I. Організаційна частина.
II. Актуалізація опорних знань.
Сьогодні ми розглянемо з вами дуже важливу тему – “Забруднення води”. Але перед тим згадаємо пройдений матеріал. Давайте коротко пригадаємо найголовніше.
1. Які фактори впливають на здоров’я людини:
– забруднення повітря вихлопними газами;
– забруднення землі (ґрунту) мастилами і паливом;
– шумове забруднення;
– смок.
2. До яких наслідків приводить постійна дія шуму?
Можуть виникнути, різні психічні порушення, серцево-судинні, шлунково-кишкові захворювання, а також захворювання шкіри.
3. Як можна уникнути результатів забруднень?
а) Озеленення міст і селищ;
б) Регулювання двигунів внутрішнього згоряння в автомобілях, установка на них спеціальних каталізаторів, що нейтралізують чадний газ до CO2;
в) Правильне планування житлових і промислових районів в межах міста;
г) Зменшення кількості ТЕС за рахунок будівництва більш потужних, забезпечених новітніми системами очищення.
III. Пояснення нового матеріалу.
У результаті діяльності людей гідросфера Землі змінюється. На скільки ви знаєте, вода є невід’ємною умовою для виживання як людини так і тварин з рослинами. Але щоб бути здоровим і бадьорим, потрібно пити чисту воду і дихати чистим повітрям, що в нас зараз у великому дефіциті. Людина не може прожити стільки життя, скільки б їй хотілося, але це залежить не від неї (в деякій мірі). Звичайна людина може перекип’ятити воду перед вживанням, але вона втомиться кип’ятити її все життя.
Тепер розповім вам які є забруднення: фізичне, хімічне, біологічне і теплове.
Фізичне виникає внаслідок збільшення у воді нерозчинних домішок – піску, глини, намулу за рахунок зливу дощовими водами з розораних ділянок, надходження пилу, що переноситься вітром у суху погоду. Тверді частки знижують прозорість води, забивають зябра риб та інших водних тварин, погіршують смакові якості води, а то роблять її взагалі непридатною для споживання.
Хімічне забруднення води відбувається за рахунок надходження у водойми із стічними водами різних шкідливих домішок неорганічного (кислоти, луги, мінеральні солі) і органічного (нафта, миючі засоби) походження. Також у риб є багато шкідливих сполук. Відомо, що вміст ртуті у балтійській трісці подекуди дорівнює 800 мл на 1 кг маси риби. Це означає, що з’ївши 5-8 таких рибин, людина одержує стільки ртуті, скільки її міститься в медичному термометрі.
Особливої шкоди водоймам завдають нафта й нафтопродукти. Осідаючи на дно, згустки мазуту вбивають донні мікроорганізми, що беруть участь у самоочищенні води.
Основними забруднювачами води є хімічні нафтопереробні заводи, великі тваринницькі комплекси. Останнім часом особливе місце серед забруднювачів води посідають синтетичні миючі засоби. Ці речовини надзвичайно стійкі, зберігаються у воді роками. Більшість з них містять фосфор, що сприяє бурхливому розмноженню у воді синьо-зелених водоростей і “цвітінню” водойм, яке супроводжує різким зниженням у воді вмісту кисню, загибелі риби і інших водних тварин. Під час “цвітіння” морів стоїть сморід, а хвилі викидають на берег трупи риб, що задихнулися.
Біологічне забруднення водойм полягає у надходженні в них зі стічними водами різних мікроорганізмів (бактерій, вірусів, спор грибків) яєць червів, багато з яких є хвороботворними для людей, тварин і рослин.
Особливої шкоди біологічне забруднення водойм завдає в місцях масового відпочинку людей (курортні зони, узбережжя морів). Через поганий стан каналізаційних та очисних споруд останнім часом в Одесі, Маріуполі й інших містах узбережжя Чорного й Азовського морів неодноразово закривались пляжі, оскільки в морській воді було виявлено збудників таких небезпечних хвороб, як холера, дизентерія, гепатит.
Теплове забруднення води відбувається через спуск у водойми перегрітих вод від ТЕС, АЕС та інших енергетичних установок. Тепла вода змінює термічний і біологічний режими водойм і шкідливо впливає на їх мешканців. Якщо вода нагріта до 20-30C, діє пригнічуючи на риб та інших мешканців водойм, а якщо температура води піднімається до 36C, вся риба гине.
IV. Закріплення нового матеріалу.
Отже, ми розглянули з вами різні способи забруднення води. Підведемо підсумки.
1. Які є забруднення води?
2. В чому полягає біологічне забруднення?
3. До яких наслідків призводить хімічне забруднення?
4. Як впливає фізичне забруднення на водойми?
V. Підведення підсумків.