
Виховний захід на тему "Професія нашого часу"
Мета: допомогти старшокласникам у визначенні цілей на майбутнє; мотивувати їхню подальшу навчальну діяльність при виборі професії; виховувати шанобливе ставлення до будь-якої професії; розвивати ділові якості, критичне ставлення до себе, до своїх можливостей, до дійсності.
Обладнання: буклети з міського центру зайнятості; різноманітні діагностичні анкета, вправи для старшокласників; на дошці гасло: «Хочу — Можу — Треба!»; репродукції картин, які відображають процес праці.
Епіграфи:
«Кожна людина народжується для якогось діла». (Е. Хемінгуей.)
«І труд, і піт благословен...». (М. Рильський.)
«Все, що в силі чинити рука твоя, теє роби». (Старші Завіт, Еклез. 9.10.)
«Багатством живиться лише тіло, а душу звеселяє споріднена праця».
(Г. Сковорода.)
«Нехай кожний займається тією справою, яку він знає». (Давньогрецьке прислів 'я.)
Хід заняття
І. Організаційний момент
ІІ. Вступне слово класного керівника
(Учитель нагадує про попередні заняття, на яких уже йшлося про світ професій, пріоритети та уподобання молоді, спрямовуючи у відповідне русло наступну діяльність старшокласників.)
IIІ. Мотивація
1.ХОЧУ!
2. МОЖУ!
____________________________3. ТРЕБА!
(Пояснення вчителем змісту гасла — епіграфа: це етапи до прийняття рішення при виборі майбутньої професії.)
IV. Евристична бесіда
•Коли життя в Україні стане кращим?
•Чи потрібно сьогодні чесно, сумлінно працювати?
•Навіщо вчитися, якщо і без цього можна прекрасно влаштуватися після школи?
•У чому ви вбачаєте сенс життя?
•Як поєднується ваша мрія з іншими бажаннями непрофесійної сфери (вільний час, родина, особисті бажання)?
V. Мотиваційні вправи-ігри
1) «ХОЧУ»
(Старшокласникам роздаються картки, на яких указані деякі цінності. Пропонується обрати серед перелічених 5 пріоритетних.)
Приклади особистих цінностей
1.Різноманітні задоволення.
2-Сімейний добробут.
3.Соціальна справедливість.
4.Вірність.
5.Популярність.
6.Вданий шлюб.
7.Благополучна родина.
8.Доброзичливість.
9.Влада.
10.Слухняні діти.
11.Допомога людям, які потребують її.
12Безпека.
13.Спокійна старість.
14Взаемодопомога.
15.Взаєморозуміння.
16.Гармонія з природою.
Приклади професійних цінностей:
1.Користь суспільству.
2.Можливість зміцнювати мир і стабільність на Землі.
3.Можливість бути в колективі, брати участь у його справах.
4.Можливість удосконалювати свій духовний світ.
5.Відчуття радості від праці.
б.Усвідомлення краси праці.
7.Можливість використовувати всі свої здібності.
Б.Можливість постійно вдосконалюватися.
9.Великі можливості для творчості.
10.Можливість бути оригінальним у роботі.
11.Велике розумове навантаження.
12.Велике фізичне навантаження.
13.Матеріальна незалежність.
14.Стабільне майбутнє.
15.Престиж серед друзів і знайомих.
16.Швидке підвищення кваліфікації і професійне зростання.
17Можливість працювати серед людей.
18Можливість працювати на відкритому повітрі, бути в постійному русі.
(Через певний час учитель запитує, чи можуть учні проаналізувати свій вибір (цінності), далі пропонує на тих самих картках зазначити поруч цінності, які є важливими при виборі професії (тобто ті, якими слід володіти реапьне.)
2) «МОЖУ»
а) робота з анкетою-квадратом
Кожному учневі пропонується таблиця, в якій необхідно заповнити 4 клітини, а саме: мрія; мета (бажання); хобі; гордість (досягнення). Далі відбувається самоаналіз анкети-квадрату. За бажанням учні коментують свою роботу.
б) вправа «Мої сильні і слабкі сторони»
Кожному пропонується заповнити анкету — аналіз власних вал і позитивних якостей (це дає можливість дитині ще раз поринути у власний світ, проаналізувати свої сильні і слабкі сторони, перш ні»; прийняти важливе рішення щодо вибору професії.
Мені добре вдається
Мені погано вдається
Мені не подобається
Мені цікаво
Мені нудно
Я горджуся
Я хотів би бути більш
Я хотів би бути менш _____
Найбільшим стимулом для мене є
Люди вважають, що мої переваги — це
Люди вважають, що мої недоліки — це
в) робота в парах
Учням пропонується скласти список проблем, з якими можна зіткнутися у світі професій. Проблеми обговорюють у парах (за партою), обирають три найважливіші, а потім виголошують їх у клас:, дискутують у колі
однокласників.
3) «ТРЕБА»
Учитель. Для того, щоб із вами не сталося прикрих ситуацій, пов'язаних з вибором професії, необхідно добре володіти інформацією про ринок праці.
(Заздалегідь підготовлені учні виголошують інформацію про ринок праці у місті (в регіоні), в Україні у формі інтерв 'ю з міського центру зайнятості. Декілька учнів розповідають про заходи реалізації своїх цілей, наприклад, у пошуках роботи чи перекваліфікації (так: послуги також:: надає центр зайнятості),)
VI. Підсумки
(Учитель ще раз звертається до гасла «Хочу — Можу — Треба» висловлювань відомих людей, підсумовує основні моменти години спілкування.)