.: Menu :.
Home
Реферати
Книги
Конспекти уроків
Виховні заходи
Зразки документів
Реферати партнерів
Завантаження
Завантажити
Електронні книги


????????...

 
��������...
План-конспект уроку на тему "Походження назви українських поселень" 


План-конспект уроку на тему "Походження назви українських поселень"

Тема: Походження назви українських поселень.
Мета: Виховувати інтерес до пам’яток історичної культури, допомогти з’ясувати походження тих чи інших міст та сіл; ширше пізнавати і вивчати історію свого краю.
Тип уроку: Урок-лекція.
Епіграф.
“Земля є книгою, в якій історія людства записується в географічній номенклатурі”.
М.Надєждін.
Основний зміст уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Слово вчителя.
У нас на Україні понад 32 тисячі населених пунктів, з них майже 1300 міст й селищ міського типу. Пам’ятки історії та культури – це й географічні назви.
Пам’ятки історії та культури – це не тільки залишки архітектурних споруд минулого, старих фортець, не тільки руїни городищ, на яких прикріплено табличку із словами “Охороняється державою”, а й місце пов’язане з героїчним минулим нашої батьківщини. Це наша доля, наше сьогодення і майбутнє, наш своєрідний оберіг. Без минулого немає майбутнього. В назві кожного поселення є щось своє, неповторне, своя чаруюча музика і пісня, свої обереги. А ще – свої луки і верби, свої ліси і абрикосові сади, свої яблуневі і вишневі насадження, завдяки яким виникають назви поселень. Сьогодні ми з вами розглянемо окремі назви поселень, лише маленьку часточку нашої великої України.
Антоніни. До другої половини XVIII ст. Звалось Голодьки. Цю назву виводять від слова “голод”. Близько 1770 року княгиня Сангушко віддала село в оренду І.Мальгевському, який був одружений з її сестрою Антоніною. В честь її князь назвав це село Антонінами.
Любар. Смт. Житомирської області. Поселення заснував у XIV ст. Литовський князь Любарт, який збудував тут укріплений замок. До XVII ст. Звалося Любартов. Пізніше назва спростилася.
Лугини. Смт. Житомирської області. Вперше згадується у 1618 році. Походження назви вчені пов’язують з луками (лугами), що розкинулись побіля річки Жерев, що протікає через поселення.
Летичів. Смт. Хмельницької області. За переказами початкова назва – Ліщин. Воно розкинулося на лівому березі річки Вовка, де росла ліщина. Татари це поселення зруйнували, мешканці переселились на правий берег, назвавши нове поселення Летичевом.
Славута. Місто Хмельницької області. Виникло біля 1634 року. Спочатку звалося Славутича – згодом Славута. За В.І.Далем, Славутича – це “гарна мальовнича місцевість”.
Старокостянтинів. Місто Хмельницької області. Заснував 1561 року на місці села Колишенець воєвода, волинський князь Костянтин Острозький. Названо за іменем Костянтинів. Назву Старокостянтинів дано на відміну від основаного тим же князем Нового Костян╬тинова.
Смотрич. Смт. Хмельницької області. Лежить на місці злиття річок Смотрич та Яромирки. Гадають, що назва річки Смотрич походить від давньоруського слова “съмотрети” – “бачити, дивитися”. Кажуть, що вода в цій річці була колись дуже чиста, що у неї можна було дивитися як у джеркало.
Вовковинці. Смт. Хмельницької області. Засновано в 60-х роках XIV ст. Це поселення виникло в урочищі Вовкове, неподалік від населеного татарами села Сітанового. Спочатку Вовковинцями називали мешканців урочища, згодом це наймення перейшло на місцевість і на поселення.
Сіль. Смт. Донецької області. Засновано в зв’язку з будівництвом залізниці, поблизу шахти, де добували кам’яну сіль. Через те новозбудована станція й селище дістали таку назву.
Сатанів. За переказами та легендами назва походить від слова “сатана” – “прокляте місце”, або від молдавського “сат” – велике село, селище. Тут жили колись молдавани.
Сарни. Місто Рівненської області. Виникло наприкінці ХІХ ст. Назва села має зв’язок із тваринним світом у цій місцевості. У лісах водилось колись нібито багато сарн (серн) – диких кіз.
Роздол. Смт. Львівської області. Засновано в XVI ст. Названо за характером місцевості. Роздол – “низина на рівнині”.
Ріпки. Смт. Чернігівської області. Народні перекази повзують її з прізвищем поселенців – братів Богдана й Лашка Ріпчичів.
Поляна. Смт. Закарпатської області. Лежить у невеликій вузькій долині, оточеній майже з усіх боків лісами, тобто на поляні.
Полонне. Місто Хмельницької області. Відоме з ХІІ ст. Походить від назви “полонь” – “чисте безлісне місце, луг, сіножать”.
Пісочин. Смт. Харківської області. Первісне поселення. Містилося на річці Пісочині, назване за характером берегів. Тепер цієї річки немає.

ІІІ. Підсумок.
1.    Над якою темою ви працювали?
2.    Що вам сподобалося?
3.    Від чого, на вашу думку, частіше всього походять назви?

IV. Домашнє завдання.
Дослідити назву поселення Раштівка та Великі Мацевичі.

Search:
????????...

Твір на тему порівняльна характеристика Чіпки та Грицька

Г.Сковорода"Немае нічого кращого,ніж хороше виховання"

роль і значення мистецтва у житті сучасної молоді

хрущовська відлига

малярство в київськой русі

Яки бувають шкидливи звички

охарактеризувати на букву р

пристрої компютера їх призначення та характеристики

бальзак життя і творчість хронологічна таблиця

норми вживання води людиною?????????? ????????? ????
   
Created by Yura Pagor, 2007-2010