Використання вбудованих формул і функцій у середовищі табличного процесора. Використання логічних функцій для опрацювання табличної інформації. Практична робота «Робота з формулами. Використання вбудованих математичних та логічних функції»План конспект уроку з інформатики на тему Використання вбудованих формул і функцій у середовищі табличного процесора. Використання логічних функцій для опрацювання табличної інформації. Практична робота «Робота з формулами. Використання вбудованих математичних та логічних функції» Мета уроку: Вивчати правила роботи в середовищі табличного процесора. основні операції над даними, що містяться в електронних таблицях. правила опрацювання інформації, що зберігається в електронних таблицях. вводити числову, формульну та текстову інформацію за допомогою програми опрацювання електронних таблиць. Розвивати логічне мислення. вдосконалювати практичні вміння з використання програм. Виховувати ініціативність. Тип уроку: комбінований урок. Основні терміни та поняття: діапазон, формула електронної таблиці Обладнання: Програмне забезпечення: табличний процесор Ms Excel. Файли: DШколаМагазин.xls Плакат «Правила введення формул» (Додаток 4) Картки: Практична робота №2 «Робота з формулами. Використання вбудованих математичних та логічних функції» Література: Програми для загальноосвітніх навчальних закладів 5—11 «Навчальні програми для профільного навчання. Програми факультативів, спецкурсів, пропедевтичних курсів, гуртків. Інформатика ».-- Прем»єр, 2003 Гуржій А.М., Зарецька І.Т., Колодяжний Б.Г., Соколов А. Ю. Інформатика: Навчальний посібник для 10-11 кл. середн. загальноосвітн. шкіл.—К.: Форум, 2001.—496 с.: іл. Гаевский А.Ю. Информатика: учебное пособие для 7-11 кл.—К.: А.С.К., 2002.—464с.: ил. П. Сорока Довідничок-рятівничок з Excel // Інформатика, №№25-28, 2003. Малярчук С.М. Основи інформатики у визначеннях, таблицях і схемах: Довідково-навчальний посібник/ Під ред. С.А. Ракова.– Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2003.– 112с. План уроку: Організаційний момент Актуалізація опорних знань і перевірка домашнього завдання Пояснення теоретичного матеріалу Практична робота Домашнє завдання й підведення підсумків уроку Хід уроку Організаційний момент Повідомлення учителем мети і завдання уроку. Актуалізація опорних знань Запитання на повторення: Як запустити Ms Excel? Як ввести дані в комірка? Які дані можуть утримуватися в комірці? Що робить Автозаповнювач? Як змінити формат комірки? Як виділити комірки? Як зберегти файл під певним ім.ям? Перевірка домашнього завдання Два учні демонструють на комп»ютері свої роботи. Запитання: як визначити середнє арифметичне і суму за допомогою рядку стану робочої книги? Пояснення теоретичного матеріалу Введення формул Виконання формул Вбудовані функції Введення формул Формула ЕТ- це інструкція з обчислень, що є основним засобом аналізу даних. Введення формул: Безпосередньо в комірку з клавіатури. З використанням миші для визначення комірок, що входять у формулу. Правила введення формул: Формула починається зі знака «=». У формулі не повинне бути пробілів, крім текстових. Якщо у формулах використовуються тексти, то вони беруться в лапки. Формула може містити: оператори, посилання на комірки, значення, функції й імена. Приклад: =СУМ(З4:З8)*789 Функція Посилання Оператор на комірки Пріоритет дій збігається з математичним. Виконання формул Для виконання формули натисніть клавішу Enter або «галочку» біля рядка формули. Для виконання однотипних обчислень у сусідніх комірках краще використати Автозаповнювач. Для редагування формули виділіть потрібну комірку і відредагуйте формулу в рядку формул. При зміні даних, які використовуються у формулах, результати змінюються автоматично. Вбудовані функції Ms Excel містить безліч вбудованих функцій, які дають можливість створювати формули для різних розрахунків. Кожна функція складається з імені й аргументу-- діапазону комірок, вміст яких використовується для обчислень. Для виклику діалогового вікна Майстра функцій виберіть команду Вставка>Функція або виконайте клацання на значку f. Задати аргумент можна з клавіатури або виділити потрібні комірки. Помилки у формулах. #####-- результат не помістився в комірці #ДЕЛ/0!-спроба ділення на нуль #Н/Д-- посилання на порожню комірку #ИМЯ?-- невідоме ім.я #ПУСТО!-- задано перетинання 2 непересічних областей #ЧИСЛО!-- некоректні дані #ССЫЛКА!-- формула неправильно посилається на комірку #ЗНАЧ!-- неприпустимий тип аргументу. Практична робота №2 Виконання роботи відбувається в 6 групах. Вчитель контролює роботу кожного учня в групі і в кінці уроку виставляє всім оцінки, враховуючи виконану роботу. Коригування оцінки відбувається за допомогою усного опитування. Скопіюйте файл «Магазин» з папки Школа у власну папку. У файлі «Магазин» після стовпця «Ціна» додайте стовпець ПДВ і заповніть його з розрахунку ПДВ=20%Ціни. Після стовпця «Кількість» вставити стовпець «Вартість» (виділити наступний стовпець, КОНТЕКСТНЕ МЕНЮ>Додати комірки). Обчислити вартість кожного товару, використовуючи формулу й автозаповнювач. Додати рядок «Разом» й обчислити сумарну вартість всіх товарів. Підведення підсумків уроку Вчитель виставляє оцінки та робить висновки: За допомогою табличного процесора ми можемо обробляти числову інформацію, використовуючи формули та вбудовані функції. При виконанні великої кількості однотипних обчислень варто використовувати Автозаповнювач. Домашнє завдання: Гл. 7, п. 2-3, конспект. практичне завдання 1 варіант (можна запропонувати продовжити роботу учням суспільно-гуманітарних класів) Учні можуть використовувати матеріали підручника [2] ст. 417. У файлі «Ріки України» обчислити сумарну площу басейну й сумарну довжину рік (загальну й у межах України). Обчислити частку у відсотках площі басейну кожної ріки стосовно сумарної площі басейнів всіх рік, додавши відповідний стовпець. Обчислити частку у відсотках довжини кожної ріки стосовно сумарної довжини всіх рік, додавши відповідний стовпець Обчислити частку у відсотках довжини в Україні кожної ріки стосовно сумарної довжини в Україні всіх рік, додавши відповідний стовпець. Обчислити результат зберегти в той же файл. 2 варіант (Учні повинні самостійно вивести формулу для обчислення місцевого часу) Створити робочу книгу «Час». На першому аркуші «Координати» ввести назви столиць 10 країн світу і їхні географічні координати. Додайте рядок «Час за Гринвічем». Використовуючи формулу, обчисліть час для кожної столиці.