.: Menu :.
Home
Реферати
Книги
Конспекти уроків
Виховні заходи
Зразки документів
Реферати партнерів
Завантаження
Завантажити
Електронні книги


????????...

 
��������...
Пістолети 


Пістолети
ПІСТОЛЕТИ

Історія багатозарядної зброї почалася за довго до появи унітарних патронів. Його перші варіанти мали по декілька дул у блоці, потім майстри обмежилися одним довгим, приладивши до нього короткі дулики чи зарядні камери. Так відомо мисливська рушниця 1629 року з барабаном у 6 таких камер. Однак найбільше поширення барабанна система одержала в зброї ближнього бою, револьверах, чия назва походить від латинського слова «револьво» (повертати). Їхньою головною особливістю був обертовий барабан, що служив одночасно магазином і патронником.
Найбільш удалим зразком із кремнієвим замком був револьвер англійця Е.Коллієра 1881 року з барабаном на 4 патрона, що повертався вручну, а пружина притягала його до стовбура.
Але дійсна історія цієї зброї почалася після винаходу капсуля, що дозволило створити багатозарядну, портативну зброю. Першим це зробив американський підприємець Семуель Кольт. Не будучи конструктором, як прийнято вважати, він спритно використовував рекламу, ринкову кон.юнктуру і зумів залучити талановитих інженерів. Один з них Джон Пірсон, і був автором моделі »ТЕХАС» 1836 року – п»ятизарядного револьвера 34-го калібру, прикрашеного зображеннями мисливців і індіанців.
Перша збройова мануфактура Кольта в Петерсоні прогоріла, але він не упав духом і в 1847 році заснував у Хартфорде нове підприємство, а війна з Мексикою забезпечила гарний збут. Нова «драгунська» модель 1848 року швидко стала популярної і була прийнята армією США. Після цей Кольт випустив серію револьверів різного калібру і призначення, наприклад, шестизарядний, зразка 1849 року, для охоронців пошти і кур.єрів, чи «морський» 1851 року, теж шестизарядного 36 калібру.
Успіх фірми Кольта відзначався надійністю і точністю бою його зброї, що залежало від особливостей конструкції. Так, головна деталь поворотного механізму - храповик був укритий від забруднення усередину корпусу, поствольний важіль - шомпол дозволяв туго забити кулю в камору, завдяки центральному розташуванню брандтрубок порох швидше згоряв при пострілі, що позитивно позначалося на точності бою. З тією же метою Кольт запропонував використовувати добре обтічні, конічні кулі. Висока якість обробки, продумана компонування деталей, удалий дизайн незмінно залучали до продукції Кольта покупців, надійність револьверів гарантувалася - деякі служили до 50 років.
А в Європі в той час використовувалися багатостовбурні револьверні пістолети, що особливо подобалися купцям і мандрівникам, адже заздалегідь заряджені стовбури дозволяли у випадку нападу зробити кілька пострілів підряд. Найвідомішої була система бельгійського фабриканта Г.Марієтта, запатентована в 1839 році.
Його відрізняв самовзводний механізм, курок якого розташовувався під стовбурами, а спусковий гачок був у формі кільця. При натиску на нього стовбури поверталися, курок зводився і бив по капсулі, а спуск повертався у вихідний стан. Револьверні пістолети Марієтта мали від 4 до 12 дул, але відомі 18 - і навіть 24 - дульні. Утім, за скорострільність довелося платити вагою і розмірами, тому «марієтти» тримали в шухлядах і в «кишеньках» на дверцятих карет.
Удаліше «кольта» виявився капсульний револьвер власника збройової фірми «Діана», англійця Р.Адамса. Ударно-спусковий механізм був подвійної дії - при натиску на спуск зводився курок і провертався барабан, що підвищував скорострільність, рамка була цільної, а не збірної, як у «кольта», барабан знімним. Револьвери Адамса копіювали зброярі Бермінгема, Льєжа, Відня, навіть Тулузи.
Перший револьвер під металевий патрон бічного запалення виготовили американці Г.Сміт і Д.Вессон у 1858 році, їхньому прикладу пішли інші фабриканти, у тому числі англієць В.Тернер і Дж.Адамс, брат творця капсульного револьвера. У 1867 році револьвер Дж.Адамса під патрон центрального запалення прийняли англійські військові.
Більш могутнім вважався револьвер австрійської фірми «Л.Гассер» зразка 1870 року, що споряджався патронами для карабіна калібром 11 мм. Через 4 роки фірма випустила його укорочений варіант. У 1872 році фабрика Кольта (її засновник вмер у 1862 році) виготовила першу модель під патрон центрального запалення 45-го калібру. Його замислили як армійський і уподібнили знаменитим капсульної.
Цей «кольт» стали навряд чи не найпоширенішим, його варіанти охоче здобували переселенці, золотошукачі, ковбої, мандрівники і шерифи. Спочатку він був одиночної дії, а з 1877 року його оснастили ударно-спусковим механізмом подвійної дії.
Пізніше з.явилося багато різновидів «кольта», від кишенькового, 32-го калібру, до кавалерійського, 50-го калібру, робили їхній американські, бельгійські, іспанські, та інші фабрики. У Росії в 70-і роки прийняли солдатський «сміт-вессон» у трьох несамовзвідних варіантах, що відрізнялися лише довгої стовбура.
До речі, до появи в 1895 році штатного револьвера Нагана, наші офіцери не мали статутної особистої зброї і купували його за свій рахунок.
Німецькі револьвери не відрізнялися оригінальною конструкцією, що відносилося до зразка 1879 року і модернізованому через чотири роки, шестизарядному, з цільною рамкою й ударно-спусковим механізмом одинарної дії. Пізніше кайзерівські війська перейшли на самозарядні пістолети.
В Англії мали ходіння армійські, поліцейські і цивільні револьвери бермінгемської фірми Віблея, що у 1865 році повторив «сміт-вессон», а через чотири роки випустив серію офіцерської і цільової зброї калібром 45 і 38.
У кінці 19 століття в Європі були дуже популярні «бульдоги», чиїм прототипом послужив короткодульний, але крупнокаліберний «Віблей №2». Потім з.явилися малокаліберні «бульдоги» під патрон кругового запалення, в усіх був короткий стовбур, екстрагований шомполом, відкритий курок і рукоять у виді пташиної лапи. Не менш розповсюдженими виявилися невеликі, обтічні «ведологи» зі схованим курком і спусковим гачком, що убирається. Калібр їх не перевищував 6 мм, зате могутній патрон з подовженою гільзою вміщав більше, ніж звичайно, пороху.

Самозарядні пістолети

З.явившись у 16 столітті, пістолет через триста з зайвим років перетерпів істотні зміни. Бажання всіляко підвищити його скорострільність привело до створення самозарядних зразків, у яких підготовка до пострілу не вимагала участі стрільця. Такі пістолети були запатентовані в 1872 році Плеснером і через два роки Люце, однак в одного й іншого далі паперів справа не пішла. Для цього виду зброї димний порох не підходив, але з появою наприкінці 80-х років нітропорохів і створенням 1897 року Браунінгом оптимальної компоновочной схеми почався «пістолетний бум».
Хто тільки їх не проектував! Не дивно, військові, оцінивши переваги нової зброї, вимагали його якнайшвидшого впровадження в армії, адже короткодульний пістолет у швидкості перезарядження в багато перевершував револьвер - чи обойму магазин з патронами можна було миттєво вставити в казенник, тоді як камори револьвера приходилося заряджати по черзі.
Перший час усі пістолети називали автоматичними. пізніше так стали іменувати лише ті, з яких можна було вести вогонь чергами, інші ж, зі спусковими механізмами, розрахованими тільки на одиночні постріли, прозвали самозарядними. Природно, такий розподіл дуже умовно, оскільки перезарядження в тих і інших здійснюється автоматично.
Якими ж були вони, перші моделі самозарядних пістолетів? Насамперед непоказними і громіздкими, адже їхні механізми звично компонували «по-револьверному». Наприклад, у багатьох ранніх зразків патронні магазини були там, де в револьверів - барабан. Магазинні коробки, розташовані перед спусковою коробкою, споряджали патронами «по-гвинтівковому», з обойми, що вставляється зверху. Так були улаштовані багато пістолетів, зокрема австро-угорський М-96 Ф. Манлихера, німецький Бергмана 1894-1897 років і іспанський, фірми «Чарола й Анитуа» моделі 1897 року.
Але популярніше усіх виявився німецький «маузер» ДО-96. Розроблений у 1893 році Федерле, директором збройової компанії братів Маузер, він у 1895-1896 роках був запатентований у Німеччині і Великобританії, серійне виробництво розгорнули через рік на фабриці в Оберндорфе, а бойове водохрещення відбулося в англо-бурську війну 1899-1902 років. Проте ДО-96 не одержав офіційного визнання в жодній армії!

Пістолет системи Маузера ДО-96 зразка 1896 року
Калібр - 7.63 мм
Маса без патронів - 1115 м
Довжина - 296 мм
Ємність магазина - 10 патронів
Прицільна дальність стрілянини - до 1000 м

Зате «маузери» охоче купували мисливці і мандрівники, у Росії їх купували офіцери, що бажали, з дозволу начальства, мати пістолет замість штатного револьвера «наган». Тільки в 1908 році командування німецької армії озброїло «маузерами» кінних єгерів, у першу світову війну випускали модель під 9-мм патрон, а з 1916 року їхній зробили особистою зброєю офіцерського складу.
Фірма братів Маузер випустила більш 10 моделей пістолета ДО-96 з єдиними принципами дії автоматики, заснованої на використанні енергії віддачі стовбура при його короткому ході.
Найбільшу популярність завоювали зразки 1912 і 1920 років, причому останній, відомий як «поліцейський зразок», відрізнявся тільки довгої стовбура і рукоятки. До речі, саме його придбала в 1926-1930 роках наша країна, коли Червона Армія і війська ВЧК - ОГПУ одержали до 30 тис «маузерів».
...Перший же самозарядний пістолет, у якому не проглядався вплив револьверів, був розроблений, як ми вже згадували, американцем Браунінгом, що служив на бельгійській «Національній фабриці військової зброї» у Герстале (Льєж). Для того, щоб зменшити його розміри, Браунінг розмістив сімох патронів у магазині (постаченим пружиною для подачі їх на лінію стовбура), що вкладався в порожню рукоятку, що значно прискорювало процес заряджання. Спрощуючи конструкцію, Браунінг відмовився від застосування двох пружин - бойовий, для взведення ударника перед пострілом, і поворотної, що ставила на місце затвор, що відійшов після пострілу. Замість них він використовував одну, зворотно-бойову, котра за допомогою особливого важеля впливала на затвор і ударник. Помітимо, що пізніше цей принцип роботи автоматики став самим розповсюдженим у проектувальників самозарядних пістолетів.

Пістолет системи Браунінга зразка 1900 року
Калібр - 7.65 мм
Маса без патронів - 615 м
Довжина - 163 мм
Ємність магазина - 7 патронів
Прицільна дальність стрілянини - 50 мз

«Браунінг» вийшов компактним , удало розміщався в руці, його центр ваги розташовувався оптимально, що безумовно, позначалося на результатах стрілянини. У березні 1900 року пістолети передали офіцера м і унтер-офіцерам бельгійської армії і жандармерії, а «Національна фабрика військової зброї» за наступний 13 років виготовила понад мільйон екземплярів, що швидко розійшлися по усьому світлу. Навіть у наші дні копію «браунінга» зразка 1900 року під позначенням «Модель-64» роблять у КНДР для армії й органів державної безпеки.

Австро-угорський пістолет системи Манліхера зразка 1905 року
Калібр - 7.65 мм
Маса - 1000 м
Маса без патронів - 620 м
Довжина - 245 мм
Ємність магазина - 10 патронів
Початкова швидкість кулі - 300 мз

У першому десятилітті 20 століття самозарядні пістолети з.явилися на озброєнні майже всіх армій світу. У Європі широку популярність придбав восьмизарядний пістолет «парабелум», що в перекладі з латині означає «готуйся до війни». Він сконструйований німцем Хуго Борхардтом і Георгом Люгером, робота автоматики заснована на тій же енергії відкоту стовбура при його короткому ході. Патрон калібру 9 мм защіпався перед пострілом системою важелів, що приводяться в положення «мертвої крапки», а великий нахил рукоятки і вдале положення зброї в руці сприяли влучній стрілянині. Достоїнством цього пістолета було те, що для розбирання і зборки не було потрібно інструментів.

Німецький пістолет «Парабелум» зразка 1908 року
Калібр - 9 мм
Маса без патронів - 890 м
Довжина - 217 мм
Ємність магазина - 8 патронів

Починаючи з 1901 року «Парабелум» прийняли на озброєння для озброєння Швейцарія, Болгарія, Португалія, Грація, Голландія, Афганістан і інші країни. На батьківщині, у Німеччині їх одержували офіцери й унтер-офіцери, а з 1904 року кулеметники і моряки, ще через чотири роки «парабелумами» оснастили всю кайзерівську армію. У нацистському вермахті такі пістолети в основному мали унтер-офіцерів і солдати спеціальних підрозділів.
У США першим пістолетом, прийнятим на озброєння армії і флоту, був «кольт» зразка 1911 року, розроблений інженерами компанії «Кольт Фаір армз Мануфакчуринг», що не без успіху скористалися багатьма ідеями Браунінга.

Пістолет системи Кольта зразка 1911 року
Калібр -11.43 мм
Маса без патронів - 1106 м
Довжина - 216 мм
Ємність магазина - 7 патронів
Прицільна дальність стрілянини - 700 м

Американський пістолет створювався під дуже могутні патрони 11.43 мм, їх 14.8-грамова куля викидалася зі значною початковою швидкістю, що забезпечувало велику дальність ведення вогню і забійну силу. Спочатку «колльти» застосовувалися в американській армії дуже обмежено, але після модернізації в 1921 році стали основною офіцерською зброєю. Досить нагадати, що до 1982 року підприємства США випустили 418 тис. «кольтів» різних модифікацій.

Японський пістолет «Намбу» зразок 14 випуску 1925 року
Калібр - 8 мм
Маса без патронів - 900 м
Довжина - 229 мм
Ємність магазина - 8 патронів

...У період між двома світовими війнами головні зусилля конструкторів самозарядних пістолетів були спрямовані в основному на подальше підвищення практичної скорострільності.
Черговий етап у розвитку стрілецької автоматичної зброї відкрило винахід чеським зброярем Алоізом Томішкой самовзводного ударно-спускового механізму. Завдяки йому перед першим пострілом не були потрібні додаткові маніпуляції по заряджанню зброї. Стрільцю було достатньо натиснути на спусковий гачок, після чого автоматично зводився курок і вироблявся постріл. Томішко створив свій спусковий механізм перед першою світовою війною, але упроваджуватися він став тільки з кінця 20-х років, причому в першу чергу в німецьких поліцейських і армійських пістолетах. Наприклад, у 1929 році, самовзводним спусковим механізмом оснастили поліцейський «вальтер», а через 9 років пістолет П-38, що став у нацистському вермахті основною моделлю для офіцерів. Цей пістолет і понині залишається на озброєнні західнонімецького бундесверу під позначенням П-4. З урахуванням сучасних вимог до офіцерської зброї його модернізували, трохи покоротшавши і полегшивши за рахунок використання в конструкції легень алюмінієвих сплавів.

Німецький пістолет П-38 системи Вальтер зразка 1938 року
Калібр - 9 мм
Маса - 1000 м
Маса без патронів - 990 м
Довжина - 212 мм
Ємність магазина - 8 патронів
Прицільна дальність стрілянини - 50 м
Початкова швидкість кулі - 320 мз

У нашій країні самозарядними пістолетами вперше зайнялися незабаром після закінчення громадянської війни. Справа в тім, що незважаючи на чудові бойові якості револьвера «наган» зразка 1895 року, військові фахівці рахували більш перспективними пістолети, як більш скорострільна офіцерська зброя.
До революції в Росії їх ніхто не виготовляв і тому в ході були тільки імпортні зразки. З цієї причини радянським конструкторам довелося починати з нуля.

Німецький пістолет системи «Вальтера» зразка 1929 року
Калібр - 7.65 мм
Маса без патронів - 690 м
Довжина - 170 мм
Ємність магазина - 8 патронів

Першу вітчизняну модель самозарядного пістолета під 7.65 мм патрон Браунінга запропонував у 1920-1921 роках Коровин, працювали над подібною зброєю й іншими фахівцями. Однак найбільший успіх випав на частку Токарєва. Його пістолет ТТ (Тула, Токарєв) у 1930 році був прийнятий на озброєння Червоною Армією. «Порівнюючи пістолет Токарєва з кращими іноземними зразками, комісія вважає його найбільше прийнятним і придатним для прийняття на озброєння при умовах:
Збільшення влучності
Поліпшення прицільних пристосувань
Збільшення безпеки
Полегшення спуска
Усунення інших, відзначених у процесі іспиту недоліків» Для роботи автоматики Токарєв вибрав принцип віддачі стовбура з коротким ходом, вісім 7.62 мм патронів викладалися в коробчатий магазин, який уставлявся знизу в порожню рукоятку.

Радянський пістолет системи Коровина
Калібр - 6.35 мм
Маса без патронів - 400 м
Довжина - 127 мм
Ємність магазина - 8 патронів

Прицільні пристосування забезпечували поразка мети з відстані 25 м. Велика дулова енергія (добуток маси кулі на квадрат початкової швидкості) гарантувала гарну убивчість і пробивальність. ТТ протримався на озброєнні більш 20 років, за цей час виявилися деякі його недоліки, зв.язані насамперед із застосуванням у бронетанкових військах, низькою живучістю і відмовленнями через довільне вискакування магазина. Роботу над більш зробленою моделлю почали вже в 1938 році сам Токарєв, Воєводін, Раків і Коровин. «Пістолет Воєводіна був трохи важчий і крупніше ТТ, але вигідно відрізнявся від нього всім іншим характеристикам, - писав професор Болотин. - По купчастості бою він не уступав таким іноземним пістолетам, як «Парабелум», «Веблей-Скотт», Маузер-«Астра», а по практичній скорострільності і початковій швидкості кулі не мав собі рівних.» Однак іспиту воеводинского пістолета завершили в квітні 1941 року і встигли випустити тільки малу партію, що розподілили серед вищого керівництва Червоної Армії.

Радянський пістолет ТТ системи Токарєва зразка 1933 року
Калібр - 7.62 мм
Маса - 940 м
Маса без патронів - 854 м
Довжина - 195 мм
Ємність магазина - 8 патронів
Прицільна дальність стрілянини - 50 м
Початкова швидкість кулі - 420 мз

В роки другої світової війни короткодульна зброя пройшла серйозну перевірку. Системи, що витримали її, продовжили службу, інші довелося відправити «у відставку». Досвід війни породив і нові тактико-технічні вимоги до пістолетів, зокрема їм стояло компактніше, легше, надійніше і скорострільніше. Наприклад, у нашій країні 37-літній конструктор Макаров створив пістолет під 9 мм патрон. Збільшення калібру дозволило зберегти ту ж, що і ТТ, забійну силу при значному зменшенні початкової швидкості кулі, отчого виграла влучність, так необхідна для зброї самооборони. Дія автоматики ПМ було побудовано на найпростішому принципі - віддачі вільного затвора, застосування самовзводно-ударного механізму дозволило стрільцю швидше відкривати вогонь і вести його з високою скорострільністю. Використання короткого патрона призвело до зменшення розмірів зброї. У 1951 році пістолет Макарова прийняли на озброєння Радянської Армії.

Радянський пістолет системи Макарова зразка 1951 року
Калібр - 9 мм
Маса без патронів - 730 м
Довжина - 160 мм
Ємність магазина - 8 патронів
Прицільна дальність стрілянини - 50 м
Початкова швидкість кулі - 315 мз

В останній період творці зброї стали всі частіше застосовувати такі новинки, як, наприклад, легкі сплави і пластмаси, які йшли на виготовлення корпусів, фабрикацію стовбурів методом кування замість розповсюдженого здавна свердління, додання спусковій скобі форми, що сприяла веденню вогню з обох рук , широке поширення одержали місткі, 12-15 зарядні магазини.
У створенні нових зразків зброї самооборони, що відповідають усім вимогам сучасності, дуже процвітали західнонімецькі фірми. одна з них, «Хеклер і Кох», випустила цілу «обойму» військово-поліцейських пістолетів, у конструкції яких були реалізовані самі останні досягнення науки і техніки.
Так, корпус П9-З, розробленого фахівцями цієї фірми в 1970-1972 роках, майже цілком складався з пластмаси, металевими залишилися хіба що штамповані деталі, що скріплюють його окремі елементи.
З.явився в 1979 році в поліцейських західнонімецьких земель Баварії И Нижньої Саксонії П-7 відрізнявся новим, досить оригінальним пристосуванням, що помітно прискорило підготовку до першого пострілу.
В останні роки в арміях деяких країн одержали поширення багатозарядні пістолети. Наприклад, в Італії з 1976 року виробляються 12- і 13-зарядні «беретти» моделей 81 і 84. Магазинами, що вміщають 15 патронів оснащують пістолети ЧЗ-75 зразка 1975 року чехословацькі майстри. З настільки ж місткими сховищами боєприпасів випускають свою модель П-226 зразка 1983 року підприємства Швейцарської компанії «ЗИГ».

Швейцарський пістолет П-226 системи Зауера зразка 1983 року
Калібр - 9 мм
Маса без патронів - 750 м
Довжина - 196 мм
Ємність магазина - 15 патронів
Прицільна дальність стрілянини - 50 м

Від європейських виробників стрілецької зброї намагаються не відставати їхні заокеанські колеги. Так з 1971 року відома американська фірма «Смит-Вессон» стала постачати поліцію 14-зарядними пістолетами «559», а в січні 1985 року почалося переозброєння офіцерського корпусу армії США новою службовою зброєю, створеним італійською компанією «Пьетро Беретта». Це був пістолет моделі 92Ф, що одержав стандартне для американських збройних сил позначення М-9. Армія і флот одержать 315.9 тис. екземплярів такого пістолета, причому більшість буде виготовлено вже американскимии заводами.

ПІСТОЛЕТИ-КУЛЕМЕТИ

У фільмах про велику вітчизняну війну наших червоноармійців звичайно озброюють пістолетами-кулеметами ППШ, а німецьких солдатів - неодмінно кутастими МП. В якійсь мері це справедливо, адже цей вид автоматичної зброї, розрахованого на пістолетні патрони і стрілянину чергами, був одним із самих масових. Але появился-то він не наприкінці другої світової війни, а 76 років тому.
Вже в 1914 році майже всі армії випробували недостачу легкої автоматичної зброї, навіть переробляли станкові кулемети в ручні, котрими можна було оснастити окремого піхотинця. Особливо дефіцит такої зброї відчували війська Італії, оскільки її солдатам приходилося діяти в гірських умовах.
Найперший пістолет-кулемет створив у 1915 році італійський інженер Ревелли. Він зберіг у своїй конструкції багато рис звичного «станкача» - спарені 9-мм стовбури, що упиралися казенниками в затильник із двома рукоятками, у яких був змонтовано пусковий пристрій, що забезпечує ведення вогню з кожного стовбура по черзі чи з обох разом. Для роботи автоматики Ревелли використовував віддачу затвора, чий відкіт сповільнювався тертям затворних виступів у пазах стовбурної коробки.
Випуск нової зброї досить швидко налагодили на заводах фірми «Вилар-Пероза» і «Фиат», і до кінця 1916 року їм оснастили вже багатьох піхотинців і екіпажі військових дирижаблів. Однак незабаром з.ясувалося, що кулемет^-пістолет-кулемет Ревелли важк, громіздкий, йому властивий надмірна витрата боєприпасів, а точність стрілянини залишала бажати кращого. Зрештою італійці припинили випуск двоствольних монстрів.

Італійський кулемет^-пістолет-кулемет системи «Вилар-Пероза» 1915 м
Калібр - 9 мм
Довжина загальна - 533 мм
Маса з патронами - 7.4 кг
Скорострільність технічна 1200-1500 пострілів у хвилину
Ємність магазинів - 25 патронів
Початкова швидкість кулі - 366 мз

Німеччина хоча і відстала від супротивників у часі, зате випередила його якісно. Запатентований винахідником Шмайссером у грудні 1917 року пістолет МП-18 («машинен пістолі зразка 1918 року») являв собою продуману до дріб.язків конструкцію, що пізніше копіювали в багатьох європейських країнах. Принцип автоматики був подібний італійському, але без затримки відкоту затвора тертям, що дозволило спростити пристрій зброї. Зовні МП-18 нагадував укорочений карабін, зі стовбуром закритим металевим кожухом. Стовбурна коробка розміщалася в звичній дерев.яній ложі з традиційним цивьем і прикладом. Барабанний магазин, запозичений від пістолета «Парабелум» зразка 1917 року, уміщав 32 патрона. Спусковий механізм забезпечував стрілянину тільки в автоматичному режимі, тому МП-18 виявився дуже марнотратним. Його навіть приходилося обслуговувати стрільцем і підношувачем 2384 патронів, що споряджав і подавав у бої магазини. До кінця бойових дій зульская фабрика Бергмана виготовила 17 тис пістолетів-кулеметів, що іноді називали його ім.ям, велика частина яких, щоправда, не встигла потрапити в діючу армію.
Пізніше в конструкцію МП-18 вносили удосконалення. Так, у 1923 році таллінський Арсенал робив їх із сороказарядним механізмом, через 8 років бельгійські військові прийняли «митральетту» - аналог німецької моделі, але з прямим коробчатим магазином на 32 патрона і прицілом, розрахованим на ведення вогню на 100 і 1000 метрів. У самій Німеччині кулемет-пістолет-кулемет модернізували в 1928-1929 роках, замінивши барабанний магазин коробчатим, ємністю 20 і 32 патрона.


Німецький пістолет МП-18 зразка 1918 м
Калібр - 9 мм
Довжина загальна - 820 мм
Маса з патронами - 5.3 кг
Скорострільність технічна 550 пострілів у хвилину
Ємність магазина - 32 патронів
Початкова швидкість кулі - 300 мз

Наприкінці першої світової війни зацікавилися американці, приступивши до розробки своїх моделей під могутні 11.43 мм патрони. Однак, вигравши в одному , вони втратили інше - застосування настільки сильних боєприпасів привело до обваження й ускладнення конструкції. Флотському офіцеру Блішу довелося виготовити для нього спеціальний затвор, відхід якого гальмувався тертям вилкообразного вкладиша. У жовтні 1917 року інший офіцер Томпсон, скориставшись працями Бліша, спроектував і випробував досвідчений пістолет-кулемет. Спустя ще два роки він і інші інженери Айкхоф і Пейн доробили цю модель, успішно випробували її в частинах морської піхоти, і незабаром її офіційно прийняли на озброєння. От тільки ... державного замовлення так і не пішло, і кілька фірм прийнялися робити «томпсони» по приватних замовленнях, яких, до речі сказати, було предосить.
У 1928 році з.явився новий зразок, з компенсатором на стовбурі, цивьем замість рукоятки і зниженим до 600-700 пострілів у хвилину темпом стрілянини, що зменшувало витрату боєприпасів і позитивно позначалося на влучності. Тільки через 10 років кулемет^-пістолети-кулемети прийняли на озброєння екіпажі бойових машин, потім ще раз поліпшили, зробили технологічніше і пустили в масове виробництво. Деяка кількість «томпсонов» у період другої світової війни американці передали Червоної Армії.

Американський кулемет^-пістолет-кулемет Томпсона зразка 1928 м
Калібр -11.43 мм
Довжина загальна - 857 мм
Маса з патронами - 4.8 кг
Скорострільність 675 пострілів у хвилину
Ємність магазина - 20, 30, 50 і 100 патронів
Початкова швидкість кулі - 280 мз

До середини 30-х років пістолетам-кулеметам повсюдно призначали роль додаткового вогневого засобу і застосовували їх в основному в частинах жандармерії і поліції. Тільки після війни 1932-1934 років між Болівією і Парагваєм, коли ця зброя відмінна показало себе у швидкоплинних сутичках на коротких дистанціях, вуличних боях і йому стали приділяти більше увагу.
У нашій країні перший кулемет-пістолет-кулемет, чи «легкий карабін», зробив у 1927 році під патрон розповсюдженого тоді пістолета «наган» видний зброяр Токарєв. Однак іспиту показали непридатність настільки малопотужних боєприпасів.
У 1929 році подібну зброю виготовив Дегтярьов. По суті справи, це був зменшений варіант його ж ручного кулемета ДП - боєприпаси містилися в дисковому магазині на 44 патрона, встановлюваному поверх стовбурної коробки, запирання казенної частини здійснювалося затвором з розсувними бойовими личинками. Модель Дегтярьова забракували, у тому числі через велику вагу і занадто високого темпу стрілянини. ДО 1932 року конструктор завершив роботу над іншим, зовсім іншим пістолетом-кулеметом, его-то через 3 роки і прийняли для озброєння командного складу РККА.
У ППД-34, як офіційно іменувався пістолет-кулемет Дегтярьова, був вільний затвор, кругла стовбурна коробка переходила перед у кожух стовбура з вирізами для вентиляції, а позаду закривалася ковпачком, який накручувався. 25 патронів - нових, вітчизняних, пістолетних містилося в секторному магазині. На жаль, через помилкову оцінку пістолетів-кулеметів вищими керівниками наркомату оборони, знехтувавши ними, як сугубо «політичною зброєю», за 5 років випустили всього 4173 ППД, а в лютому 1939 року їхній не тільки зняли з озброєння РККА, але навіть вилучили з військ.

Радянський кулемет^-пістолет-кулемет Дегтярьова ППД-40 зразка 1940 м
Калібр - 7.62 мм
Довжина загальна - 788 мм
Маса з патронами - 5.4 кг
Скорострільність технічна 900-1100 пострілів у хвилину
Ємність магазина - 71 патрон
Початкова швидкість кулі - 480-490 мз

Знадобився гіркий урок радянсько-фінляндської війни, коли чимало неприємностей нашим бійцям доставили солдати супротивника з пістолетами-кулеметами «Суомі» системи Лахти зразка 1931 року з магазинами на 20 і 71 патрон. От лише коли дегтяревські автомати спішно повернули в армію, налагодили масове виробництво. За кілька днів Дегтярьов і Щелков створили місткий дисковий магазин на 71 патрон. А вже в лютому 1940 року Дегтярьов надав у Комітет оборони при Раднаркому СРСР модернізований ППД із розрізною ложею і дисковим магазином без горловини, що одержав позначення ППД-40. Його відразу почали випускати. Це зіграло роль в оснащенні Червоної Армії легкою автоматичною зброєю, однак ППД-40 аж ніяк не був кращим у своєму класі...
У 1940 році Червона Армія мала у своєму розпорядженні пістолети-кулемети системи Дегтярьова (ППД). Наскільки ефективно була ця зброя, показала радянсько-фінляндська війна. Вже в ході її розробками нових моделей зайнялися Шпитальний і Шпагін. Після полігонних іспитів досвідчених зразків з.ясувалося, що «кулемет-пістолет-кулемет Шпитального необхідно доробити», а шпагінский був рекомендований на озброєння Червоної Армії замість ППД.
Узявши за основу ППД, Шпагін задумав зброю по пристрої максимально простої, технологичное, що й удалося. У зразку, випробуваному кілька місяців спустя, було 87 деталей, тоді як у ППД - 95.

Радянський кулемет^-пістолет-кулемет Шпагіна ППШ-41
Калібр - 7.62 мм
Довжина загальна - 842 мм
Маса з патронами - 5.3 кг
Скорострільність технічна 1000 пострілів у хвилину
Ємність магазина - 35 і 71 патрон
Початкова швидкість кулі - 500 мз

Кулемет^-пістолет-кулемет Шпагіна діяв за принципом вільного затвора, передня частина якого мала кільцевий поршень , що охоплює задню частину стовбура. У капсуль патрона, подаваного в магазин, ударяв бойок, закріплений на затворі. Спусковий механізм був розрахований на ведення вогню як чергами, так і одиночними пострілами. Для підвищення влучності Шпагин скосив передній кінець кожуха стовбура - при стрілянині порохові гази, ударяючись про нього, частково гасили силу віддачі, стремившуюся відкинути зброя назад і нагору. 21 грудня 1940 року ППШ прийняли на озброєння.
Однак танкістам, зв.язківцям, десантникам, розвідникам треба була більш компактна зброя, і в 1942 році конструкторам дали завдання розробити новий кулемет^-пістолет-кулемет. Краще усіх справився з цим завданням Судаєв.

Радянський кулемет-пістолет-кулемет системи Судаєва ППС-43
Калібр - 7.62 мм
Довжина загальна - 825 мм
Маса з патронами - 3.6 кг
Скорострільність технічна 600 пострілів у хвилину
Ємність магазина - 35 патронів
Початкова швидкість кулі - 500 мз

Спроектований ним ППС діяв також за принципом вільного затвора, екстракція стріляної гільзи вироблялася подпружиненим викижувачем, замість дерев.яного приклада застосували металевий, що складався. ППС вигідно відрізнявся від попередніх зразків - на його виробництво ішло вдвічі менше металу і втроє менше часу.
У 1951 році його стали випускати в Польщі під позначенням М194352 і в Китаї під маркою 43. Цікаво, що аналог ППС у 1953 і 1959 роках виготовляли у ФРН і озброювали їм жандармерію і прикордонну варту.
У період війни наші пістолети-кулемети виявилися краще іноземних, у тому числі німецького МП-40, що частенько називають «шмайссером», хоча Шмайссер не був його конструктором. Насправді його автором був конструктор эрфуртской фірми «Ерма» Фольмер. Він застосував масивний вільний затвор, на ударник якого впливала зворотно-бойова пружина, поміщена в систему труб. Рукоятку затвора Фольмер розмістив ліворуч, щоб права рука стрільця постійно знаходилася в спускового механізму, розрахованого тільки на безупинний вогонь. Перший варіант зброї, МП-38, призначався лише для повітряно-десантних військ, але пізніше в нього внесли технологічні удосконалення, і МП-40 став найпоширенішим (випустили близько 1.2 млн. екземплярів), що применялись у всіх родах військ.

Німецький кулемет^-пістолет-кулемет системи Фольмера МП-40
Калібр - 9 мм
Довжина загальна - 851 мм
Маса з патронами - 4.7 кг
Скорострільність технічна 350-380 пострілів у хвилину
Ємність магазина - 32 патрона
Початкова швидкість кулі - 390 мз

У своїх спогадах биті німецькі генерали іменують його кращим у світі, але справедливості заради,. варто відзначити, що недоліків у нього було не менше ніж достоїнств. Наприклад, через невисоку назальну швидкість кулі при стрілянині на дистанцію 200 м приходилося наводити зброя на півметра вище мети, що значно утрудняло її поразку. ненадійний запобіжник часто служив причиною нещасливих випадків.
В арміях сателітів нацистської Німеччини своєї подібної зброї було набагато менше, по бойових можливостях воно було близько до німецького, а іноді перевершувало його. Наприклад, у відмінності від МП-40 угорський кулемет^-пістолет-кулемет 39М системи Кірали міг вести вогонь і чергами, і одиночними пострілами, а надягався на стовбур ножевидний багнет дозволяв солдатам брати участь у рукопашних сутичках. І ще істотна деталь - на марші коробчатий магазин 39М складався й убирався в цивье, що було дуже зручно. З 1943 року угорці випускали поліпшений 43М зі складним, металевим плечовим упором замість дерев.яної ложі з цівкою.
... Дуже розповсюдженими були пістолети-кулемети в арміях антигітлерівської коаліції. Самий масовий, випущений у кількості понад 3.8 млн одиниці, був англійський СТЕН, розроблений Шеппардом і Тарпіном, інженерами збройової фабрики в місті Энфильд. Звідси назва зброї, складена з перших букв прізвищ авторів і найменування міста.

Американський пістолет-кулемет СТЕН зразка 1944 м
Калібр - 9 мм
Довжина загальна - 762 мм
Маса з патронами - 4.5 кг
Скорострільність технічна 575 пострілів у хвилину
Ємність магазина - 32 патрона
Початкова швидкість кулі - 366 мз

СТЕН складався всього-на-всього з 47 деталей, що не вимагали складної обробки, що як не можна краще відповідало умовам масового виробництва у воєнний час. Існувало кілька модифікацій цього зразка, а останнім став МК V. Його запустили в серійне виробництво в 1944 році і робили в плині 9-ти років. Ця модель виявилася самої могутній, оскільки споряджалася патронами з посиленим зарядом.
Американці зустріли другу світову війну з дорогим і складної «Томпсоном», що був створений ще в 20-і роки, безупинно удосконалювався, однак і останні моделі не відповідали вимогам воєнного часу. Тому в 1942-1943 роках спроектували його поліпшені і спрощені зразки М1 і М1А1. Деяка кількість таких пістолетів-кулеметів американці поставили в Радянський Союз.
У ході війни був розроблений більш простий і технологічний пістолет-кулемет М3. З 1943 року їм стали оснащувати підрозділу, що боролися з японцями на тихоокеанському театрі воєнних дій. У ньому, як і в багатьох інших зразках подібної зброї, широко застосовувалися штампування і точкове зварювання деталей, що значно прискорювало й здешевляло виробництво. Затвор М3 приділявся спеціальним механізмом, зворотно-бойових пружин було дві, а відкидна кришка затворної коробки одночасно служила запобіжником, що утримує затвор.

Американський пістолет-кулемет М3 зразки 1943 м
Калібр - 9 мм
Довжина загальна - 757 мм
Маса з патронами - 4.7 кг
Скорострільність технічна 450 пострілів у хвилину
Ємність магазина - 30 патронів
Початкова швидкість кулі - 280 мз

Вже в ході другої світової війни в системі стрілецького озброєння багатьох армій відбулися багато змін, проте традиційна техніка, створена для піхотинця, не тільки залишалася у військах, але й удосконалювалася з урахуванням бойового досвіду. Це відноситься і до пістолетів-кулеметів, що звичайно називали автоматами.
Наприклад, у 1944-1949 роках конструктори Сімонов, Судаев, Шпагін, Калашников розробили кілька моделей такої зброї калібру 7.62 і 9 мм. Однак усі вони так і залишилися експериментальними, оскільки командування Радянської Армії вирішило, що відтепер усі гвинтівки, кулемети й автомати будуть проектуватися не під пістолетний, а під більш могутній патрон зразка 1943 року.
В Англії наприкінці війни з.явився компактний і простій у пристрої «Стерлінг», названий так аж ніяк не на честь британської валюти, а по найменуванню фірми, що налагодила його масовий випуск. Пізніше його модифікували. Оснащений нескладним прицілом, що складається металевим плечовим упором, знімним багнетом, він не тільки став основним у британській армії, але й експортувався і вироблявся за рубежем.

Англійський пістолет-кулемет «Стерлінг» зразка 1955 м
Калібр - 9 мм
Довжина загальна - 690 мм
Маса з патронами - 3.4 кг
Скорострільність технічна 550 пострілів у хвилину
Ємність магазина - 34 патронів
Початкова швидкість кулі - 390 мз

У 50-і роки з.явилося нове покоління пістолетів-кулеметів. Вони полегшали і менше. Цього домоглися, застосовуючи нові матеріали, використовуючи оригінальні технічні рішення. Наприклад, з.явився затвор, що насувався на двох третин стовбура, що дозволило значно покоротшати стовбурну коробку. Магазин стали розміщати в центрі зброї чи в рукоятці пістолетного типу.
До речі, західні дослідники не упускають випадку зайвий раз нагадати, що автором такої схеми був ізраїльський лейтенант Узієл Гал. Виготовлений ним у 1954 році пістолет-кулемет відразу прийняли на озброєння, назвавши на честь винахідника «Узі». Потім його прийнялися поставляти в інші країни.
Насправді пістолет-кулемет, коробчатий магазин якого розташовувався в рукоятці пістолетного типу, запропонував ще в 1947 році чехословацький інженер Холек - той, котрий наприкінці 20-х років створив одну з перших у світі автоматичних гвинтівок.

Ізраїльський пістолет-кулемет «Узі» зразка 1954 м
Калібр - 9 мм
Довжина загальна - 650 мм
Маса з патронами - 4.2 кг
Скорострільність технічна 600 пострілів у хвилину
Ємність магазина - 25, 32, 50 патронів
Початкова швидкість кулі - 400 мз

Отож у 1949-1950 роках випускалися пістолети-кулемети моделей «23» і»25» конструкції Холека. Частина їх експортувалося в Сирію. Немудро, що в Гала утворилася можливість ознайомитися з їхнім пристроєм і скористатися технічними рішеннями чехословацького інженера.
Утім, «Узі» не можна вважати копією «23» і «25», оскільки ізраїльська зброя володіла деякими індивідуальними рисами. Наприклад, у нього була прямокутна, а не кругла стовбурна коробка, металевий, а не дерев.яний приклад, оригінальний магазин на 25 патронів. Незабаром пістолетами-кулеметами «Узі» обзавелися армії ФРН, Голландії й інших країн.
Наприкінці 50 -х років принцип надвигания затвора на стовбур використовував і головний конструктор італійської компанії «Беретта» Доменико Сальця, однак він пішов далі. Затвор його пістолета-кулемета М-12 закрив уже три чверті стовбура, стовбурна коробка була циліндричною. Сольца оснастив свою зброю двома рукоятками, між якими розмістив механізм і спусковий механізм. Виробництво М-12 розгорнули з 1959 року, а після того як їм оснастили армію і підрозділи карабінерів, його стали експортувати в Нігерію, Габон, Саудівську Аравію, Венесуелу й Індонезію.
У 1971 році австрійська компанія «Штейнер-Даймер-Пух» налагодила випуск компактного МП-69, розробленого в 1967-1969 роках її головним інженером Мозером. Затвор цієї зброї охоплював стовбур зверху і з боків, горловина, у яку вставлявся магазин, одночасно служила рукояткою. Мозер широко використовував пластмаси і сплави, тому МП-69 важив на 570 році менше «Узи».

Польський пістолет-кулемет ПМ-63 зразка 1963 м
Калібр - 9 мм
Довжина загальна - 583 мм
Маса з патронами - 2 кг
Скорострільність технічна 650 пострілів у хвилину
Ємність магазина - 15,25 патронів
Початкова швидкість кулі - 320 мз

Наступне покоління малогабаритних пістолетів-кулеметів з.явилося в 70-і 80-і роки. Тоді сили поліції і служб державної безпеки багатьох країн виявили підвищену цікавість до компактної, скорострільної зброї, що понадобились для боротьби з терористами і наркомафією.
Треба сказати, що подібна зброя вже існувала, правда проектували його для інших цілей. Наприклад, у Польщі з 1963 року вироблявся пістолет-кулемет ПМ-63 масою усього 1.6 кг , розроблений групою інженерів на чолі з Вільневчецем для підрозділів, що охороняли радіолокаційні станції ПВО. Кожух ПМ-63, об.єднаний із затвором, охоплював стовбур, у дулового зрізу якого мався виступ- компенсатор, що зменшував зсув зброї нагору під впливом віддачі. Магазини, що вміщали 15 чи 25 патронів, розташовувалися в рукоятці пістолетного типу, поруч з яким був спусковий механізм. Друга, складна рукоятка знаходилася під передньою частиною стовбура. Приціл був розрахований на ведення вогню на дистанцію 75 і 150 метрів, режим стрілянини залежав від того, наскільки довго палець стрільця давив на спуск.
Подібне по пристрої і призначенню зброя складалася в арміях багатьох країн. Скажемо, в Іспанії вироблялися невеликі пістолети-кулемети «Старий» моделей Зет-62 і Зет-70Б, поліцейські ФРН розташовували «маузерами» М-57, «вальтерами» МП-Л («ланг-довгий») і ДО («курц-коротки»), а також «хаклер-кохами» МП-5ДО.

Американський пістолет-кулемет «Інгрем» зразка 1970 м
Калібр -11.43 мм
Довжина загальна - 548 мм
Маса з патронами - 3.8 кг
Скорострільність технічна 1145 пострілів у хвилину
Ємність магазина - 30 патронів
Початкова швидкість кулі - 280 мз

Однак для частин, створених для боротьби з тероризмом, була потрібно і спеціальна зброя, которое можна було б укрити в звичайному одязі.
Замовлення на «міні-системи» виконали досить швидко. Почасти тому, що перший час вони являли собою зменшені копії серійних моделей. Так, ізраїльська фірма «НИМИ» у 1982 році приступила до виробництва пістолетів-кулеметів «міни-узі», по пристрої не відрізнялися від прототипу, якщо не вважати спрощеного плечового упора і двох пазів-компенсаторів у дуловій частині стовбура. Крім того, «міні-узі» оснащувалися магазинами на 20, 25 і 30 патронів, глушителем, нічним прицілом і гранатометом.
Трохи раніш, у 1970 році, збройова фабрика в місті Атланті (США) освоїло малогабаритну зброю. Це був «Інгрем» , що зовні дуже нагадував ізраїльський пістолет-кулемет, але довжиною всього 248 див, зі складним плечовим упором і глушителем. «Інгрем» вироблявся в звичайному варіанті М10 і укороченому М11 «Шортів».

Чехословацький пістолет-кулемет «Скорпіон» зразок 61
Калібр - 7.65 мм
Довжина загальна - 513269 мм
Маса з патронами - 1.5 кг
Скорострільність технічна 840 пострілів у хвилину
Ємність магазина - 10, 20 патронів
Початкова швидкість кулі - 320 мз

Утім, найкраще специфіку бойового засобу, призначеного для раптових, швидкоплинних сутичок, виразив італійський пістолет-кулемет «Спектр», що випускається з 1984 року на підприємстві в Туріні. Його автор Роберто Теппа, головну увагу приділив тому, щоб стрілець міг якомога швидше відкрити вогонь Їм відразу зацікавилися в Єгипті, Йорданії, Кувейту ,Колумбії, Таїланду і Пакистану.
...Від важкого двоствольного італійського пістолета-кулемета, що з.явився на полях боїв першої світової війни, до компактного «Спектра» - такий шлях, пройдений творцями цієї зброї за минулі десятиліття.

Search:
????????...

сценарій конкурса художньої самодіяльності

фото з аплікації паперу на тему осінь

цитати до образу галі хіба ревуть

композиція твору не судилось

цитати до образу галі хіба ревуть

читати скорочено панас мирний повія

реферат з фізики на тему трансформатор

проблема батьків та дітей у романі хіба ревуть воли

фото з аплікації паперу на тему осінь

з чого складається ім’я файлу?????????? ????????? ????
   
Created by Yura Pagor, 2007-2010