
План-конспект уроку на тему "ЗАПОБІГАННЯ НАСИЛЬСТВА НАД ДІДЬМИ"
Мета: ознайомити учнів з основними правовими документами, що захищають дитину від жорстокої поведінки, зокрема концепція ООН про права дитини. Ознайомити учнів з наслідками насильства.
Тип уроку: бесіда.
Наочності: журнали, фотографії, книги.
План
1. Організацийна частина.
2. Бесіда на розкриття таких питань:
• Права дітей, статі які повинні знати діти для свого захисту;
• Діти з сімей в яких практикується насильство, їхній психічний та фізичний стан;
• Відчуття які формуються в дітей під час насильства над ними;
• Характеристика дітей які стали свідками насильства в сім”ї.
3. Висновок.
Хід уроку
1. Організаційна частина.
2. Бесіда.
Основним правовим документом, що захищає дитину від жорстокої поведінки, є концепція ООН про права дитини, яка передбачає в своїх статтях:
• Ст.6 – максимально можливе забезпечення здорового розвитку дитини.
• Ст.16 – захист від свавільного або незаконного втручання в особисте життя дитини, від зазіхання на її честь та репутацію.
• Ст.24 – забезпечення заходів для боротьби з хворобами та недоїданнями.
• Ст.34 – захист дитини від сексуальної спокуси.
• Ст.39 – заходи допомоги дитині, що стала жертвою жорстокої поведінки.
Діти з сімей, в яких практикуються насильство, існує ряд спільних ознак, що характеризується переживанням та поведінкою дітей. Більшість дітей в яких практикується насильство є такі ознаки якими володіють діти:
• Страхи. Цей страх може проявлятися різном чином, від занурення в себе та пасивністі до насильницкої поведінки.
• Розчарування. Життя в сім”ї де практикується насильство дуже напружене. Постійний стрес, часто призводить до того, що діти засмучені, розчаровані, не рідко втрачають рівновагу при незначних труднощах.
• Відчуття непотрібності. Оскільки батькам доводиться витрачати багато часу, сил та енергії на вирішення конфлікту – в них залишається мало часу та сил на виховання, любов і турботу до своїх дітей. І як наслідок діти відчувають себе непотрібними, занедбаними та обділиними і починають думати, що вони не є важливими людьми які заслуговують на увагу, турботу та любов.
• Ізоляція. В більшості сімей, в яких вдаються до насильства, факт насильства не обговорюється відкрито. Батьки дають зрозуміти дітям, що не слід обговорювати сімейну ситуацію в школі або з друзями.
Характеристика дітей, які стали свідками насильства в сім”ї:
• Відчуття: нікчемність, безсилля, відчуття вини та відповідальності за насильство, страх за себе (братів, сестер та матір), гнів, приниження, визнання насиьства.
• Поведінка: усамітнення, прагнення допомогти, заспокоєння, незлатність сконцентруватися, вияв насильства для самовираження.
• Фізичні показники: зазнали фізичного насильства, отримали пошкодження при втручанні в конфлікт, порушення сну, головний біль, біль в животі, відставання в розвитку.
3. Висновки. (Бажано із залученням учнів)
Тема: НАРКОТИКИ ТА НАРКОМАНІЯ (10 кл)
Мета: виховати в учнів негативне ставлення до наркотиків та наркотичних речовин. Дати відомості про дію наркотиків на організм людини.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Наочності: плакати, журнали, газети, книги.
План
1. Організаційна частина.
2. Пояснення нового матеріалу
3. Закріплення вивченого матеріалу.
4. Висновки.
5. Д/з.
Хід уроку
1. Організаційна частина.
2. Пояснення нового матеріалу.
Споконвіку люди прагнули знайти засіб, щоб полегшати біль. Уперше людина випробовувала на собі наркотичні властивості багатьох речовин цілком випадково: вдихаючи дим від спалених речовин, використовуючи в їжу продукти бродіння, приправи і напої рослинного походження (вино, медовий напій, мак, кава, чай). Поступово використання алкогольних напоїв, опію та інших наркотиків стає причиною виникнення наркоманії.
Наркотики – це речовини, які призводять до стану заціпеніння, отупіння, запаморочення.
На сьогоднішній день наркотик охоплює широке коло речовин і рослин, а також продуктів, які з них отримали, які чинять наркотичну дію.
Під наркоманією розуміють не тільки стимулювання до наркотичних засобів, появи збудженого чи пригніченого стану центральної нервової системи, але й звикання організму до них, бажання їх приймати за відсутності безпосередніх причин: болю, втоми, страху. Наркоманія характеризується появою типових змін у психіці людини і її пристрасті до постійного вживання однієї чи декількох речовин, які мають наркотичні властивості. У більшості хворих виявляються особистісні зміни:
• Зниження пам”яті та інтелекту;
• Зниження морально етичних якостей;
• Деградація.
Відомо з давніх давен лікарі та знахарі вважали універсальним лікувальним припаратом – опій. Але опій паралізує центральну нервову систему та центри травної системи, впливає на зір.
Морфій – є основним алкалоїдом опію. Він має сильні знеболювальні, що виявляються у блокуванні больового центру головного мозку. Тривале застосування морфію прозводить до розвитку одного з різновидів наркоманії – морфінізму.
Похідною морфію є героїн – володіє також сильною наркотичною дією. Як лікарський препарат не використовується.
У багатьох випадках до вживання наркотиків призводять: поганий настрій, невпевненість у собі, особливо у психічно неврівноважених підлітків. Повторне вживання наркотиків закріплює звичку. Вона швидко оволодіває людиною, глибоко проникає у її сутність, стає складовою її характеру. Ця звичка притаманна людям слабкої волі, схильні штучно підіймати настрій, працездатність.
Винекнення наркоманії пов”язане з ілюзорними ефектами, якими володіють наркотики. Однією з умов розвитку наркоманії є відсутність спеціальних знань у людини і не розуміння тієї великої небезпеки, яку таїть у собі вживання наркотиків.
Розвиваються три основні клінічні феномини вживання наркотиків:
• Психічна залежність;
• Фізична залежність;
• Зростання витривалості.
Кожен різновид наркоманії зумовлює в організмі людини специфічні зміни.
Однією з причин поширення наркоманії є швидке збільшення кількості наркотичних речовин.
3. Закріплення вивченого матеріалу.
Кросфорд
По горизонталі: 2. Речовини, які призводять до стану заціпеніння, отупіння, запаморочення. (наркотики) 3. Різновид наркоманії при тривалому вживанні морфію. (морфонізм) 5. Лікарі та знахарі вважали його універсальним лікувальним препаратом. (опій) 6. Похідна морфію, володіє сильною наркотичною дією. (героїн) 7. Якою хворобою можна захворіти внаслідок вживання наркотиків. (СНІД)
По вертикалі: 1. Як називається хвороба людини, яка має наркотичну залежність. (наркоманія) 4. Ця речовина має сильні знеболювальні властивості, що виявлається у блокуванні больового центру головного мозку. (морфій)
Н А Р К О Т И К И
А
М О Р Ф О Н І З М
К О
О П І Й Р
М Ф
А Г Е Р О І Н
Н Й
С Н І Д
Я
4. Висновки.
5. Д/з.