Природа в художній літературіПлан-конспект уроку із зарубіжної літератури в 5-В класі Тема: Природа в художній літературі Мета: формувати в учнів розуміння специфічності зображення природи в літературних творах; розвивати знання з теорії літератури; навчити поєднувати літературу з іншими видами мистецтва, зокрема, з музикою; виховувати любов до природи. Обладнання: підручник для 5 класу «Зарубіжна література» Ю. І. Ковбасенко, Л. В. Ковбасенко. Звуковий носій із аудіо записами «Пори року» Антоніо Вівальді. Тип уроку: урок позакласного читання з використанням мультимедійних технологій Хід уроку «Спочатку музика у слові…» Поль Верлен I. Перевірка виконання домашнього завдання. II. Мотивація навчальної діяльності. 1. Вступне слово вчителя. Що ж, природа така невпинна і нестримна, що ми з нею зустрічаємось фактично всюди. Вона нас надихає, дає нам життя. Можливо, на знак вдячності люди часто увінчували її в мистецтві. Скажіть, в яких видах мистецтва ми можемо зустріти описи природи? (література, живопис, музика) Співи птахів, шелест трав, дзюрчання весняних ручаїв, все це музика природи, яку чули наші предки, давні люди жили в світі наповненому звуками, вони прислухалися до них і майстрували перші музичні інструменти, мисливець, перевіряючи міцність тятиви свого лука, чув як вона дзвенить, і можливо винайшов перший струнний інструмент, схожий на сучасну арфу, рибалка, знайшовши мушлю дмухнув у неї і отетерів від подиву почувши мужні й закличні звуки, чи не він став винахідником сурми так почали з’являтись музичні інструменти. А пастухи, котрі навчились робити сопілки з очеретини. З появою музичних інструментів світ наповнився чарівними звуками. У природи-музиканта з’явився конкурент, ним стала людина-музикант, народжувалось прекрасне музичне мистецтво. З’явились композитори, котрі писали музику. Інколи вони намагались стати суперниками природи, яка голосами птахів, шелестом листя, зачаровувала людей неповторними мелодіями. Можливо ви знаєте когось із відомих композиторів? Італієць Антоніо Вівальді і слов’янин Петро Чайковський були тими, хто став суперником природи-композитора, про це свідчать їхні музичні твори, що мають однакові назви «Пори року» III. Основна частина уроку 1. Повідомлення теми, мети і епіграфа уроку. 2. Діти слухають музичні твори Антоніо Вівальді «Пори року». Намагаються відгадати і пояснити до якої пори року належить кожна із чотирьох мелодій. (спочатку зима, весна, потім, літо) 3. Вчитель роздає учням листки з двома віршами, один з них вірш Федора Тютчева «Весняні води», інший Сергія Єсеніна «Біла береза». Учні читають спочатку вірш Тютчева. Аналізують його за планом: - яка пора року описується - художні тропи, які вжив автор Потім учні читають вірш Єсеніна. За цим самим планом вони аналізують його. 4. В Японії існує традиція складання хоку на швидкість, такі конкурси називаються «Якадзу», ми не будемо сьогодні змагатися з японцями, тим більше, що навряд чи нам вдасться їх перевершити, але своєрідне «якадзу» для двох команд все ж спробуємо провести, вона допоможе нам визначити тих, які найглибше опанували знання поетичних творів про природу. - Гра: «Літературний оркестр». Як ви вважаєте, чи під силу одному музичному інструменту відтворити? Уявіть, що ви композитор, прочитавши цей вірш, ви хотіли б написати за його мотивами музичний твір. Які б музичні інструменти звучали б у вашому оркестрі, який виконував цей твір. Поясніть, чому саме ці інструменти ви вибрали, які звуки природи вони могли б найкраще відтворити. Учні діляться на дві команди, перша – складає оркестр до вірша Тютчева, друга – до вірша Єсеніна. По черзі з кожної команди, за правилом піднятої руки команда додає інструмент і пояснює його. IV. Підсумок уроку Учні пробують пояснити епіграф. Вчитель: Чи не вважаєте, що варто читати вірш Тютчева й під музику прочитати? (пробують читати під музику) V. Домашнє завдання 1. Уявіть, що ви фахівець із світло-техніки, які вам потрібні барви щоб намалювати вірш «Весняні води», або «Біла береза». Намалюйте музику до якогось із цих творів на вибір. Це буде незвична картина, але не дивуйтесь, чимало поетів і композиторів серйозно вважали, що певним звукам відповідають певні кольори. 2. Підготуватись до тематичного оцінювання. Сергій Єсенін «Білая береза» Білая береза За моїм вікном Під пухнастим снігом Спить холодним сном. І пухнасті віти Срібно обніма Китиць бахромою Снігова кайма. І стоїть береза В сонній тишині, І горять сніжинки В золотім огні. А зоря ліниво Колом сновига І у нове срібло Віти одяга. Федір Тютчев "Весняні води" Лежать у полі ще сніги, А води весняні шумлять. І сонні будять береги, Біжать, і грають, і дзвенять. Вони дзвенять на всі кінці: «Іде весна, іде весна! Весни ми юної гінці, Вперед послала нас вона». Іде весна, іде весна! За нею ллється срібний спів, То лине вслід юрба гучна Травневих днів, веселих днів!