.: Menu :.
Home
Реферати
Книги
Конспекти уроків
Виховні заходи
Зразки документів
Реферати партнерів
Завантаження
Завантажити
Електронні книги


????????...

 
��������...
Бальзак Людська комедія - ідейний задум і принцип будови людської комедії 


Бальзак Людська комедія

ЗМІСТ:


Вступ...............................................................................................3
Iсторiя задуму i створення "Людської комедiї" Оноре де Бальзака........................................................................................12
«Людська комедія»......................................................................15
Висновок.......................................................................................21
Список використаної літератури................................................24

Вступ.

Оноре де Бальзак, знаменитий французький письменник. Народився 8(20) травня 1799 року в Турі, помер 6(18) серпня 1850 року в Парижі. Не тільки особливостями своєї творчості, але і самою своєю  особистістю і літературною кар'єрою він представляє яскравий тип письменника, що розвивався під впливом широких успіхів природознавства і позитивної філософії, серед суворої боротьби і жорстокої конкуренції, викликаної ростом промисловості. Його життя - це історія трудівника, що з невтомною енергією прагне пробитися вперед, будь-що-будь       завоювати собі славу і багатство. Його творчість перейнята прагненням перенести методи сучасного природознавства в художню літературу, стерти грань, що відокремлює літературу від науки. Його батько був вульгарним матеріалістом і залишив ряд творів по соціальних питаннях; вище усього він ставив задачу фізичного поліпшення людської породи і за допомогою висновків природознавства мріяв дозволити соціальні і моральні питання свого часу.
Бальзак успадкував світогляд свого батька, його здоров'я і залізна воля. Одержавши первісне утворення спершу в провінційному, потім у паризькому коледжі, Бальзак залишився в столиці, коли його батько виїхав з родиною в провінцію. Вирішивши, усупереч волі батька, присвятити себе літературі, він був майже позбавлений підтримки з боку родини. Як показують його листа до сестри Лаурі, це не заважало бути йому сповненої енергії і честолюбних задумів. У своїй убогій комірці він мріяв про вплив, славу і багатство, про завоювання великого міста. Він пише під псевдонімом ряд романів, позбавлених літературного значення і не включених їм згодом у повне зібрання його творів.
У той же час у ньому просипається прожектер і підприємець. Попереджаючи широко затвердилася згодом ідею дешевих видань, Бальзак перший затіває однотомні видання класиків і випускає (1825 - 1826) зі своїми примітками Мольєра і Лафонтена. Але видання його не мали успіху. Так само невдало пішли затіяні їм друкарня і словолиття, що він повинний був уступити своїм компаньйонам.
Ще сумніше закінчилася поїздка Бальзака в Сардинію, де він мріяв відкрити срібло, залишене там древніми римлянами в розроблювальних ними місцях розкопок. У результаті всіх цих підприємств Бальзак опинився в неоплатних боргах, що змушували його до завзятої літературної роботи. Він пише повести, брошури по різних питаннях, співробітничає в журналах "Карикатура" і "Силует".
Популярність Бальзака починається з появою в 1829 році його роману "Le dernіer Chouane ou la Bretagne en 1800". З цього моменту Бальзак майже не сходить зі шляху, на який вступив. Один за іншим з'являються його романи,  у яких він обрисовує всі сторони французького життя, виводить нескінченну низку найрізноманітніших  типів, складає "найбільші збори документів про людську природу". Він типовий письменник-ремісник. Подібно Золя і на противагу романтикам, поетам-пророкам, він не чекає натхнення. Він працює по 15 - 18 годин на добу, сідає за стіл після півночі і майже не залишає пера до шести годин наступного вечора, перериваючи роботу тільки для ванни, сніданку, а особливо для кави, якою підтримує в собі енергію і який сам ретельно готував і вживав у величезній кількості.
Романи, що з'явилися в початку тридцятих років, "Шагренева шкіра", "Тридцятирічна жінка" і особливо "Євгенія Гранді" (1833) доставили йому голосну славу, і Бальзакові більше не приходитися ганятися за видавцями. Однак йому не вдається здійснити мрію про багатство, незважаючи на його незвичайну плідність; він випускає іноді по кілька романів у рік.
З його численних романів найбільш відомий: "Сільський лікар", "У пошуках абсолюту", "Батько Горіо", "Втрачені ілюзії", "Сільський священик", "Господарство холостяка", "Селяни", "Кузен Понс", "Кузина Бета".
Можливо, вплив наукового духу часу на Бальзака ні в чому не позначалося так яскраво, як у його спробі з'єднати в одне ціле свої романи. Він зібрав усі видані романи, приєднав до них ряд нових, ввів у них загальних героїв, зв'язав родинними, дружніми й іншими зв'язками окремі особи і, таким чином, створив, але не довів до кінця грандіозну епопею, що назвав "Людська комедія", і яка повинна була як би послужити науково-художнім матеріалом для вивчення психології сучасного суспільства.
У передмові до "Людської комедії" він сам проводить паралель між законами розвитку тваринного світу і людського суспільства. Різні види тварин представляють тільки видозміна загального типу, що виникають у залежності від умов середовища; так, у залежності від умов виховання, навколишнього оточення і т.п.  - такої ж видозміни людини, як осів, корова і т.п.   - види загального тваринного типу.
З метою наукової систематизації Бальзак розбив усе це величезна кількість романів на серії. Крім романів Бальзак написав ряд драматичних добутків; але велика частина його драм і комедій не мала успіху на сцені.
У 1833 році Бальзак одержав листа від невідомої йому польської аристократки Ганської, уродженої графині Ржевуської. Між романістом і шанувальницею його таланта зав'язалася переписка (видана до сторіччя з дня народження Бальзака). Бальзак згодом кілька разів зустрічав Ганську, між іншим, у Петербурзі, куди він приїжджав у 1840 році. Коли Ганська овдовіла, вона прийняла пропозицію Бальзака, але ще кілька років по різних причинах не могла відбутися їхнє весілля. Бальзак ретельно обробляв квартиру для себе і дружини, але коли, нарешті, у березні 1850 року весілля відбулося в Бердичеві, смерть уже чекала його, і Бальзакові усього кілька місяців залишилося насолоджуватися сімейним щастям і порівняно забезпеченим існуванням.
Бальзак є загальновизнаним батьком реалізму і натуралізму. Розвиток реалізму в літературі було відображенням загального наукового духу XІ століття так само, як торжество позитивізму у філософії й успіхи природознавства. Знаменита суперечка Кюв'є і Жоффруа Сент-Ілера зробив велике враження на тодішні розмірковування. Кюв'є визнавав у тваринному світі кілька окремих типів, між якими немає зв'язку; Сент-Ілер відстоював принцип єдності органічної будівлі у всіх тварин. Бальзак був учнем Сент-Ілера і переніс його метод в область роману.
Зображуючи "суспільні різновиди" Бальзак прагне до точної наукової класифікації і виявляє спостережливість, властиву ботаніку або зоологові. Він з дивною точністю вивчав особливості, властиві тієї або інший "різновиди". Він знає звички, обороти мови, прийоми, рух, ходу, жести, навіть дріб'язку обстановки, деталі костюма, властиві тому або іншому героєві. Як Кюв'є по знайденому зубі або кісти догадується про будівлю цілого тварини організму, так Бальзак по одному жесті або слову визначає всю психіку даного суспільного типу. Та відповідність, що Кюв'є відкрив між частинами організму, Бальзак прагне установити між проявами людської психіки. От чому він так ретельно стежить за своїми героями, докладно зображує розташування кімнат у квартирі, дрібничок на туалетному столику, знає точно до сантима  кількість грошей у гаманці діючої особи. Він харчує глибоку повагу до факту.
Подібно щирому вченому, він як би усвідомить, що його психологічні висновки будуть виправдані тільки тоді, коли вони обіймуть безліч фактів, і Бальзак з безприкладною запопадливістю прагне зібрати як можна більша кількість документів. Для нього, як і для натураліста фактів відіграє першорядну роль поряд із класифікацією. Бальзак уражає достатком зібраного їм матеріалу. Міністри, банкіри і комерсанти, журналісти, критики і поети, артисти і вчені, куртизанку, лихварі, представники старої аристократії і буржуазії, столиця і провінція, політична боротьба і приватне життя - усі збирає Бальзак у свою "комедію". Цим же науковим напрямком бальзаківської творчості порозумівається змішання художніх, наукових і публіцистичних  елементів у його романах. Поруч із зображенням почуттів і пристрастей ми зустрінемо в них докладні зведення ділового характеру про банкірські операції,  про поворотний рахунок, про вироблення дешевого папера, міркування публіцистичного характеру про шлюб, моральність, про політичні і суспільні питання і т.д..
Бальзак зливається зі своїми героями, він майже фізично ясно переживає разом з ними їх прикрості і радості, він нудиться і страждає, коли його герой попадає в скрутне положення, з якого він не може вказати йому виходу; він вдається у відчай, коли не може знайти серед своїх героїв підходящого нареченого для якої-небудь героїні, уживає всі зусилля, щоб сприяти моральному відродженню занепалої людини або удержати від морального падіння недосвідченого юнака, і щиро уболіває, коли його зусилля зазнають невдачі. Йому здається, що він коштує перед живими людьми і дійсними конфліктами, що розвиваються по визначених законах, поза його владою.
Світогляд Бальзака, як воно з'ясовується з його романів, носить песимістичний відтінок. Він об'єктивний у зображенні своїх героїв і в цьому відношенні не відступає від загального наукового духу своєї творчості. Він не переслідує сатиричних цілей. Його задача - збирати документи про людину і класифікувати них. І, проте , не можна не бачити, що в загальному його "Комедія" - тяжкий обвинувальний акт проти французького суспільства епохи реставрації і липневої монархії і проти людини взагалі. Бути може, ніхто не втілив у такі яскраві образи безсердечний егоїзм, що царює в буржуазному світі. Цей егоїзм, породжений скаженою погонею за благами життя, за насолодами і багатством, представляється Бальзакові головною рушійною силою суспільства.
Улюблена тема Бальзака - люта боротьба обдарованих честолюбців, що пробивають собі дорогу у великому місті. Чистий юнак, що потрапив у велике місто і робить кар'єру ціною своєї моральної загибелі, - улюблений образ Бальзака. Його жінки в більшості випадків такі холодні егоїстки, як дочки Горіо, з легкістю торгуючі як туалетами, так і душами. Його чоловіка - у більшості похітливих тварин. Якщо він виводить чисту дівчину, як Євгенія Гранді, то, здається, тільки для того, щоб показати, як у жахливій атмосфері сучасного громадського життя черствіє саме чуйне і ніжне серце, витравляються щирі почуття і зворушлива любов.
Бальзакові належить один з найкращих типів скупаря, відомих у літературі. В особі старого Гранді  він вивів сучасного генія наживи, мільйонера, що перетворив спекуляцію в мистецтво. Гранді  відрікся від усіх радощей життя, висушив душеві своєї дочки, позбавив щастя всіх близьких, але нажив мільйони. Його задоволення - у вдалих спекуляціях, у фінансових завоюваннях, у торговельних перемогах. Він свого роду безкорисливий служитель "мистецтва для мистецтва", тому що сам особисто невибагливий і не цікавиться тими благами, що даються мільйонами.
Бальзак осяг владу грошей. Гроші в нього - головна причина подій. Він зумів показати, як його століття розміняло на дзвінку монету всі, починаючи від предметів першої необхідності і кінчаючи талантом, натхненням і самими ніжними і святими почуттями.
Представники найблагородніших професій - лікарі, священики, публіцисти, артисти, поети - стали найманими слугами тих, хто має капітал.
Цей песимізм відповідає  загальному матеріалістичному напрямкові бальзаківської творчості. Ідеальні образи менш удаються йому, чим ті фігури, у яких відбився матеріальний напрямок XІ сторіччя.
Погляд Бальзака на зміст сучасного життя, на фактори, що керують сучасною людиною, усього краще можна сформулювати словами, що він вкладає у вуста каторжника Вотрена, що повчає молодого студента: "Вискочити в люди - от задача, що прагнуть досягти 50 000 молодих людей у вашому положенні. І ви - одиниця в цій сумі. Подумайте, які зусилля будуть потрібні від вас, яка запекла має бути боротьба! Ви будете пожирати один одного як павуки! Принципів немає, а є події; і законів немає, а є тільки обставини, до яких приладжується розумна людина, щоб торгувати ними по-своєму. Порок тепер у силі, а таланти рідкі. Чесність нікуди не годить. Треба урізатися в цю юрбу, як бомба, або прокрастися в неї, як виразка".
Життя представляється Бальзакові жорстокою боротьбою апетитів, безсердечною братовбивчою війною всіх проти усіх через насолоди і багатство. Об'єктивний науковий метод застосований Бальзаком і до дослідження внутрішнього світу жінки. На противагу більшості поетів і романтиків, що любили зображувати захвати першої любові і першого поцілунку й опускали завіса над і історією жінки, після того як скінчиться період її наївного відношення до життя, Бальзак простежив історію жіночої душі від юного років до старості і зробила центральним моментом своєї уваги той період життя жінки, коли вона досягає повної зрілості, здобуває широкий досвід, досягає розквіту своїх фізичних і духовних сил. 30-летниий вік жінки Бальзак надавав перевагу її юності, тому що в цьому віці вона вільна від ілюзій, від наївного розуміння життя; вона віддає своє серце свідомо, уміє вибирати і розрізняти людей, а тому і її любов має більше ціни, дає більше щастя й утіх.
Такі основні особливості творчості Бальзака і головної риси його світогляду. Його романи назавжди залишаться найбільшими зборами документів про XІ сторіччя - зборами, у якому яскраво освітлені всі куточки життя ці промислові і матеріалістичні століття.

Iсторiя задуму i створення "Людської комедiї" Оноре де Бальзака.

Оноре де Бальзак вiдiграв велику роль у розвитку лiтератури XIX столiття, у формуваннi нової реалiстичної естетики. Смiливiсть i масштабнiсть задумiв - ось що характеризує його творчiсть. Найвидатнiшим його утвердженням стала епопея "Людська комедiя" - грандiозний цикл прозових творiв. Критичне ставлення до сучасностi примусило письменника наполегливо вивчати дiйснiсть, дослiдити причини iсторичних змiн, що сталися на його очах. На початку 30-х рокiв у Бальзака виникає задум створити цикл романiв, у яких вiн хотiв змалювати сучасну йому Францiю, дослiдити суспiльство, визначити рушiйнi сили його розвитку, основнi типи i характери людей, яких це суспiльство сформувало. Остаточно змiст i структуру цього твору Бальзак визначив на початку 40-х рокiв, тодi ж i виникла назва "Людська комедiя". У передмовi до I видання цього грандiозного твору письменник виклав i обгрунтував iдейний задум своєї епопеї: на нього мали вплив науковi пошуки вчених-природознавцiв, якi намагалися серед рiзноманiтностi природного свiту вiдшукати певну єднiсть. Бальзак порiвнює життя суспiльства з життям природи, тому ставить собi за мету дослiдити його, визначити основнi види, типи, на якi суспiльство подiляється, описавши їх, i в такий спосiб наблизитися до розумiння суспiльства. Вмiння Бальзака розкривати органiчний взаємозв'язок окремого i загального став основою задуманого твору. Автор розумiв, що поставив дуже складне завдання, бо взаємини мiж людьми багатограннi та значно складнiшi, нiж мiж тваринами. Бальзак замислив 120 творiв, але встиг завершити 96. "Людська комедiя" створювалася протягом майже усього творчого життя письменника.
Твiр складається з трьох частин: "Етюди про звичаї", "Фiлософськi етюди", "Аналiтичнi етюди".
Найбiльша частина "Людської комедiї" - "Етюди про звичаї" подi-ляється на "Сцени приватного життя", "Сцени воєнного життя", "Сцени сiльського життя". Саме у цих етюдах автор подає детальний опис усiх людських типiв. Цей роздiл мав свiй власний план i подiл його на пiдроздiли невипадковий. По-перше, це дало змогу авторовi показати панорами суспiльства. По-друге, у структурi роздiлу виявився бальза-кiвський погляд на розвиток суспiльства i людини. На думку Бальзака, суспiльство i кожна окрема людина проходять схожi стадiї у своєму розвитку: вiд народження до старостi. "Сцени приватного життя" символiзують таку добу у життi людини, коли їй властивi iдеали i iлюзiї. Пору зрiлостi символiзують iншi пiдроздiли. А "Сцени сiльського життя" вiдповiдають тому перiоду життя, коли людина пiдводить пiдсумки, осмислює пережите. Щоб надати єднiсть всiй спорудi "Людської комедiї", Бальзак використовує рiзнi прийоми, але найважливiший - "перехiднi персонажi": однi й тi самi герої виступають у рiзних романах i повiстях то як головнi, то як другоряднi. Сюжети окремих романiв, повiстей, що складають "Людську комедiю", вiдступають на заднiй план, а на переднiй виходить саме життя, його рух, хаотичний, але закономiрний.
Частини "Людської комедiї" написано було окремо, пiзнiше Бальзак вирiшив об'єднати їх у грандiозну епопею. Деякi твори вiн переробив, деякi залишив без змiн. В епопеї є ключовi твори, що визначають позицiї автора щодо проблем сучасностi. Це повiсть "Гобсек", в якiй Бальзак розкриває "владу золота" як руйнiвної сили, що спотворює людськi душi, стає таємною силою, яка править людьми. Це роман "Батько Горiо", в якому розкривається сутнiсть буржуазних стосункiв: все продається, все купується, навiть любов до дiтей та батькiв, а коли батьки не мають чим платити, вони стають непотрiбними. У цьому романi Бальзак показує, що "влада золота" руйнує споконвiчнi зв'язки, природнi зв'язки.
Менi здається, що треба читати не тiльки "Гобсека", якого ми вивчаємо за програмою, а всi твори "Людської комедiї", щоб збагнути авторський задум: зобразити не сюжет, а саме життя.


«Людська комедія».

До синтезу, до єдності задуму та його втілення Бальзак тяжів мало не з самого початку як історик с-ва і як художник. Уже 1-ш видання “Сцен приватного життя” було задумане як цикл: а з 1831 року зріють плани ще більш широкої циклізації. В 1834-1836 рр. вони реалізують у формі 12-томною збіркою зібрання. Етюдів про звичаї ХІХ ст.” Уже в ті ж таки роки виникла ідея видання значно ширшого аніж те, яке Бальзак здійснював. Назва цього видання – “Соціальні етюди”. Нарешті в 1840-1841 рр. (в двох листах до Ганської) визначилася остаточно назва праці, якій     Бальзак по суті, присвятив усе своє творче життя: “Людська комедія”. В знаменитій передмові до неї письменник виклав: обґрунтував структуру своєї гігантської епопеї: 1-ша частина – “Етюди про звичаї”, друга – “Філософські етюди”, третя – “Аналітичні етюди”.
Філософські етюди не стали тим чим хотів їх бачити автор; “Аналітичні етюди” (за винятком фізіології шлюбу”) написані не були. Отже “Людська комедія” це і справді передусім “Етюди про звичаї. Вони діляться на “сцени приватного життя” Сцени провінційного життя”, “Сени паризького життя”. Сцени політичного життя”, “Сцени воєнного життя”, Сцени сільського життя” і являють собою не тільки найбільшу, а й найважливішу частину колосального бальзаківського твору.
Вагомість цих сцен не вичерпується темою, матеріалом його соціальною насиченістю розмаїттям людських життів і аспектів спостереження історичної дійсності. Хоча і з такого погляду створене Бальзаком – подвиг.
Банкіри, адвокати, художники, негоціанти, поліційні шпиги, нотарі, вельможі старого й нового режимів, лікарі, судові слідчі, світські дами, кокотки, священики, наполеонівські офіцери, лихвалі, письменники, селяни, кримінальні злочинці, озрамуазні мотрони, чиновники усіх мастей і рангів, журналісти, рантє, марнотратники життя, мешканці міського дна, юні шанолюби – ось далеко не повний перелік персонажів, що населяють його книжки. Прагнення забагатіти й зробити кар’єру, облуда проданого кохання і драма шлюбів, укладених задля вигоди, змаганя амбіцій і розтління талантів, комедії парламентських виборів і упередженість правосуддя, корупція державної влади і вседозволеність пороку, крах надій і очерствіння сердець, сонність провінційного побуту і гарячковий ритм столичного життя, сліпота колишніх володарів світу і нахабність тих, хто прийшов їм на зміну, - ось теж далеко не повний опис конфліктів, змальованих у тих книжках.
Одначе “Етюди про звичаї”  - це не тільки дивовижна екциклопедичність, це й безприкладна цілісність, органічна внутрішня взаємодія усього в них зібраного. Кожна книжка автора, - писав про себе Бальзак, - усього лише розділ грандіозного роману про суспільство”. Суспільство єдине і вже саме це здатне об’єднати присвячену йому хроніку. Але не зробити її романом. А “Людська комедія” – і справді Рома”, який у собі розчиняє, наново переплавляє Обреші в різний час і навіть з різних приводів написані шматки, здавалося б непридатні для співіснування в ньому – якби брати їх поза контекстом. Однак, потрапивши в нього, вони ніби мертвують своєю особливістю, включаючи й особливість жанрів. Уславлений Годіссар” (1833) – більше не оповідання, “Оноріна” (1838) – не повість “Перші кроки в митті” (1842) – не роман, а саме “розділи якогось більшого твору.
У “Батька Поріо” з “Шагреневої шкіри” прийшов Растіньяк, з Гобсека” – сім’я де Ресто і Максим де Трай. Вони перші персонажі “людської комедії”, які повернулися з уже написаних творів. З кожною наступною книжкою таких героїв стає все більше, їхні зв’язки ускладнюються і міцніють у абата Біротто, який існував у “Турськоому священикові” сам-одинзявляється брат, сезар Біротто, головний герой однойменного роману, у Шарля де Венденеса, більш або менш прохідної постаті у “Тридцятирічній жінці”, - брат Фелікс, що грає головну роль у “Лілеї долини”, значну в “Донці Єви” і згадується в кількох інших бальзаківських творах. Біксіу літератор у “Банківському домі Нусінгена” канцелярист – у Чиновниках”. Гід – у “Комедіантах”, які самі в про це не знають”. Анселм Попіно – син слідчого, який готував судовий розгляд у “Справі про опіку”, а потім протиставлявся закроєві Серізе в “Дрібних буржуа” – одружується з дочкою парфумера Біроттю і ставши на той час пераш Франції, успадковує колекцію свого бідного родича Понса. А про Растіньяка та де Марсе і казати нема чого: обидва пліч-о-пліч ідуть крізь “Етюди про звичаї”, але поки другий (побудувавши головою кабінету міністрів за Луї Філіпа) помирає.
Так установлюється своєрідна безперервність дії. Сюжети окремих романів, повістей, оповідань, які складають “Людську комедії”, відходить на задній план, а на передній виходить нескінченний, як саме життя. рух різноспрямований, хаотичний і водночас закономірний, рух – на шляху якого щось уривається і знову зчіплюється, рух, який відхиляється в бік, утирається в глухі кути і знову потрапляє в колію.
Тут і слід у першу чергу шукати пояснення бальзаківський недовірі до розв’язок: вона продиктована у значній мірі структурою людської комедії як синтезу, як єдності. Бальзак взагалі вважав краще не ставити крапок у “людській комеді”
Так зіштовхуються два зустрічні потоки: твір, що вимагає для себе певної – в тому числі й жанрової форми, і величезний роман, який усі ці форми ламає. Переш приноситься в жертву другому. Більше того, із самого початку (у всякому разі, відтоді, коли думка про єдність уже достатньо визріла) Бальзак надавав перевагу формам “відкритим”, таким, що легко роз’єднуються і складаються знову. Може видатися дивним, що у письменника, який так прагнув цілісності, повість “Тридцятирічна мінка” складається з 30ох зовсім різних оповідань, і при складанні йому довелося уніфікувати імена дійових осіб; що частини роман. Втрачені мелодії” та “Пишнота” і злиденність куртизанок” спершу друкувалися у вигляді окремих повістей. Над якими він певний час працював паралельна. Бальзак узагалі легко погоджувався на публікацію уривків. Ішов він на це задля грошей, але міг дозволити собі тому, що був байдужий до внутрішніх, часткових структур, тримаючи в голові структур загальну, що збігалась у головному своєму ритмі з важким і нерівномірним поступом життя.
Не тільки віддзеркалення а й імітація життя становит одну з найважливіших турбот творця “Людської комедії”. Присутність у наступних книжках героїв, відомих читачеві з попередніх, уже сама по собі створює відчуття не вигаданості, мало не документальності оповіді.
Бальзаківський світ штучний, але читач готовий беззастережно повірити в нього. Щоправда тільки тоді, коли охоплює цей світ як одне ціле, тобто стає читачем усієї “Людської комедії”, а не якихось її окремих творів. Бо ціле тут – і це дивовижна особливість Бальзакового  реалізму – якісно переважає будь-яку частину.
Частини “Людської комедії” в більшості випадків були написані окремо, потім складалися згідно з планом, що на той час уже виник і не зважав, бо навіть не міг зважати на окремі внутрішні сюжети. Дещо в процесі підготовки нових видань перероблялося, так чи так підганялося одне доданого (деякі персонажі поверталися так би мовити, заднім числом: н-д дю Геніє у “Шуанах” з’явився з пізніше написаною “Беатриси”). Але перероблялося й підганялося далеко не все. Через те Растіньяк зображений спочатку в “Шагреневій шкірі” готовим світським чепуруном, а потім у “Батько Горіо” наївним провінціалом, який робить перші кроки. “А втім так і буває в житті с-ва – пояснює Бальзак, - нема нічого цілісного в нашому світі, усе в ньому мозаїчне. І хронолог послідовності можна викладати лише ті події, які відбулися в минулому, цей метод непридатний для теперішнього часу, який перебуває у невпинному русі. Зразком для автора служить ХІХ століття...”
Феноменальна пам’ять дозволила Бальзакові тримати під контролем усіх персонажів, усі їхні зв’язки, усі сюжетні ходи – людської комедії”. І все ж іноді вона підводила його. А може, з міркувань, на його погляд, істотніших, він і не хотів завжди рахуватися з деякими невідповідностями цілого. Таких прикладів чимало. Проте, якщо виходити з “Людської комедії” як цілісності, вони свідчать радше на користь Бальзака, ніж проти нього. Невідповідність одного Ванденеса другому або однієї Мофріньєз другій, узяті в загальному контексті, обертаються складністю і глибиною характерів, що розкривають по різному за різних обставин, складністю і глибиною, на виявлення яких письменник свідомо, може, й не пішов би.
Людська комедії” – писав Е. Зоне – скидається на Вавілонську вежу, яку будівничий не встиг, та й не мав би часу будь-коли завершити. Окремі частини стіни начебто готові обвалитися й засипати землю уламками. Муляр пускав у діло перший ліпший матеріал, що трапляв тому, під руку, - вапно, цемент, камінь, мармур, пісок, навіть просту грязюку. Працюючи своїми грубими руками він за допомогою цих матеріалів узятих іноді цілком випадково, побудував колосальну вежу, не дбаючи про гармонію ліній та пропорційність її частин”.


Висновок.

Бальзак зливається зі своїми героями, він майже фізично і переживає разом з ними їхні прикрощі і втіхи, він страждає коли його герой потрапляє в скрутне становище, з якого він не може вказати йому виходу, він впадає, у відчай, коли не може знайти серед своїх героїв вартого уваги нареченого для якої-небудь героїні. Світогляд Бальзака, як з'ясовується з йото роману, це песимістичний відтінок. Він об'єктивний у зображенні своїх героїв і щодо цього послідовний у своїй творчості. Він не має наміру показувати їх у сатиричних вимірах. Його завдання — збирати документи про людину й класифікувати їх. Улюблена тема Бальзака — запекла боротьба обдарованих людей, які пробивають собі дорогу у великому місті. Чистий юнак, який потрапив у велике місто і робить кар'єру ціною своєї моральної загибелі — улюблений образ Бальзака. Такий як «Батько Горіо» і такий Люсьєн Шардон («Втрачені ілюзії» ). Його жінки — це здебільшого холодні егоїстки, такі, як дочки Горіо, які з легкістю торгують як туалетами, так і душами. Його чоловіки — як правило, хтиві тварини. Кали він і виводить чисту дівчину Євгенію Гранде, то, здається, тільки для того, щоб показати, як у жахливій атмосфері сучасного життя черствіє найчуйніше і найніжніше серце, руйнуються чисті почуття і зворушлива любов.
Бальзаку належить один з найвиразніших типів скнари, які до нього були вже відомі в літературі. В особі старого Гранде він показав сучасного йому генія наживи, мільйонера, який перетворив спекуляцію на мистецтво. Гранде відрікся від усіх радощів життя, висушив душу своєї дочки, позбавив щастя всіх близьких, але нажив мільйони. Його задоволення — у вдалих спекуляціях, у фінансових завоюваннях. Він свого роду безкорисливий служитель «мистецтва для мистецтва»,він сам особисто невибагливий і не цікавиться тими благами, що дають мільйони. Бальзак осягнув владу грошей. Гроші в нього — головна причина подій. Він зумів показати, як його століття розміняло на дзвінку монету всіх, починаючи від предметів першої необхідності і закінчуючи талантом, натхненням і найніжнішими й святами почуттями. Представники таких професій, як лікарі, священики, публіцисти, артисти, поети стали найманими слугами тих, хто має капітал.
Цей песимізм відповідає загальному матеріалістичному напрямку бальзаківської творчості. Ідеальні образи у нього менш вдалі, ніж ті, в яких відбився матеріальний напрямок XIX століття. Життя Бальзак бачить, як жорстоку боротьбу апетитів, як безсердечну братовбивчу війну всіх проти всіх через багатство.
Над повістю «Гобсек» Бальзак працював у І830 році. Головна фігура повісті — лихвар Гобсек, його прізвище в перекладі з голландської означає «живоглот», це відповідає функції персонажа героя справді, як удав, душить свої жертви страхітливими процентами й поглинає їх маєтки. Письменник дає докладний портрет, що характеризує героя, використовуючи гари цьому реалії зовнішнього світу.
Оноре де Бальзак вiдiграв велику роль у розвитку лiтератури XIX столiття, у формуваннi нової реалiстичної естетики. Смiливiсть i масштабнiсть задумiв - ось що характеризує його творчiсть. Найвидатнiшим його утвердженням стала епопея "Людська комедiя" - грандiозний цикл прозових творiв. Критичне ставлення до сучасностi примусило письменника наполегливо вивчати дiйснiсть, дослiдити причини iсторичних змiн, що сталися на його очах. На початку 30-х рокiв у Бальзака виникає задум створити цикл романiв, у яких вiн хотiв змалювати сучасну йому Францiю, дослiдити суспiльство, визначити рушiйнi сили його розвитку, основнi типи i характери людей, яких це суспiльство сформувало.
Остаточно змiст i структуру цього твору Бальзак визначив на початку 40-х рокiв, тодi ж i виникла назва "Людська комедiя". У передмовi до I видання цього грандiозного твору письменник виклав i обгрунтував iдейний задум своєї епопеї: на нього мали вплив науковi пошуки вчених-природознавцiв, якi намагалися серед рiзноманiтностi природного свiту вiдшукати певну єднiсть. Бальзак порiвнює життя суспiльства з життям природи, тому ставить собi за мету дослiдити його, визначити основнi види, типи, на якi суспiльство подiляється, описавши їх, i в такий спосiб наблизитися до розумiння суспiльства. Вмiння Бальзака розкривати органiчний взаємозв'язок окремого i загального став основою задуманого твору. Автор розумiв, що поставив дуже складне завдання, бо взаємини мiж людьми багатограннi та значно складнiшi, нiж мiж тваринами. Бальзак замислив 120 творiв, але встиг завершити 96. "Людська комедiя" створювалася протягом майже усього творчого життя письменника.

Список використаної літератури:

1.    «Оноре де Бальзак». Под. ред. П.Ф. Алешкина. Изд. «Голос». 1992г.
2.    «Бальзак». Стефан Цвейг. Изд. «Саранск». 1981г.
3.    Історія світової літератури. – К., 1999.
4.    Зарубіжна література ХІХ століття. – К., 1992.
5.    Літературна енциклопедія. – М., 1989.
6.    История эстетической мысли. 1-5 тт. М. 1985-1990.
7.    О.А. Кривцун. Эстетика. М. 2000.
8.    Е.Н. Каменская. Этика. Эстетика. Конспект лекций. //Учебное пособие для студентов ВУЗов. М. 2001.
9.    4.Бальзак О. «Об искусстве». М.—Л., «Искусство», 1941
10.    Флобер Г. Об искусстве. М.1991.
11.    А.Моруа. Литературные портреты.//  Собр.соч. в шести томах. Том 6. М.,
12.    "Пресса", 1992.

13.    Т. Якимович. Французский реалистический очерк 1830-1848гг. М.,
14.    Издательство АН СССР, 1963г.Search:
????????...

верховна державна влада у київської русі належала боярській думі

попит і пропозиція на продукцію

виконання зобов язань та його принципи

Д. Многогрішний. зовнішня політика

формування зображення на графопроекторі

періодизація української мови огієнко

Антична система господарства.Утворення рабовласницької економії.

періодизація української мови огієнко

періодизація української мови огієнко

формування зображення на графопроекторі?????????? ????????? ????
   
Created by Yura Pagor, 2007-2010