
План-конспект уроку на тему "Ехсеl. Інструмент «Зведена таблиця»"
Тема уроку: Ехсеl. Інструмент «Зведена таблиця».
Мета уроку:
Освітня:
— навчити учнів будувати зведені таблиці для аналізу значної кількості даних у великих таблицях.
Розвиваюча:
— розвивати алгоритмічне мислення учнів, сприйняття, увагу та пам’ять.
Виховна:
— виховувати стійкий пізнавальний інтерес до предмету інформатика через показ практичного застосування теми;
— виховувати такі якості особистості, як активність, самостійність і акуратність в роботі;
Тип уроку: урок формування практичних вмінь та навичок.
Вид уроку: практична робота.
Обладнання: комп’ютери, роздатковий матеріал, картки з завданнями.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
Доброго дня! Сідайте, будь-ласка, на свої місця. Хто в нас сьогодні черговий? Назвіть, будь-ласка, відсутніх.
ІІ. Постановка задачі
Зведені таблиці використовують для аналізу значної кількості даних у великих таблицях. Зведена таблиця містить всі або лише потрібні для аналізу дані основної таблиці, які відображені на екрані так, щоб залежності між ними проглядалися якнайкраще. Зведену таблицю будує програма-майстер. Користувач залежно від умови задачі має лише зазначити, що відображати в заголовках рядків і стовпців, які дані відображати на їх перетині, а також по якому полю з основної таблиці групувати дані.
Задача. Побудова зведеної таблиці
Створити таблицю з 15 рядків, яка відображає облік проданих фірмою товарів з такими назвами стовпців: Номер операції, Назва товару, Ціна, Кількість, Вартість, Дата, Продавець, Покупець. Назви товарів, фірм-покупців, прізвища продавців, дати мають повторюватися по 3-4 рази. Заповнити таблицю даними на свій розсуд (див. зразок рис. 1). Побудувати зведену таблицю, яка характеризує ефективність роботи кожного продавця, тобто відображає, які товари він продав, скільки і на яку суму; модифікувати зведену таблицю, відобразивши в ній дати проведення операцій продавцями. Побудувати зведену таблицю, яка характеризує уподобання клієнта-покупця, тобто відображає, які товари він купив, коли, скільки і на яку суму.
Рис. 1. Основна і зведена таблиця
III. Теоретичні відомості
Щоб розв'язати дану задачу, виберіть створену таблицю і виконайте команди Дані → Зведена таблиця. Виконайте чотири кроки побудови зведеної таблиці. Двічі натисніть на кнопку Далі і перейдіть до найважливішого третього кроку майстра, де створюється структура зведеної таблиці.
Поле Продавець перемістіть на макеті структури на поле з назвою Сторінка, поле Назва — на поле Рядок (Строка), поля Кількість і Вартість — на поле Дані. Переконайтеся, що в полі даних діє операція сума: на кнопці має бути напис "Сума по полю Кількість". Якщо діє інша операція (середнє, максимум, мінімум, кількість тощо), то двічі клацніть на назві поля і поміняйте операцію на суму. Перейдіть до четвертого кроку і зазначте, де розміщати зведену таблицю: на новій сторінці чи на даній — зазначте клітинку, яка буде верхнім лівим кутом зведеної таблиці. Після натискання на кнопку ГОТОВО отримаєте зведену таблицю.
Щоб модифікувати зведену таблицю, знову виконайте команди Дані → Зведена таблиця і перетягніть поле Дата в поле структури з назвою Стовпець — тепер дати з основної таблиці стануть заголовками стовпців у зведеній. У зведеній таблиці поле Продавець є полем-списком. Якщо вибрати у ньому конкретне прізвище, зведена таблиця продемонструє ефективність роботи даного продавця протягом деякого періоду за критерієм кількості і сумарної вартості продажу (рис. 1).
Самостійно виконайте друге завдання задачі 11.
Деякі задачі аналізу (наприклад, ефективності роботи продавця тощо) можна розв'язати іншим способом — за допомогою функції СУММЕСЛИ (діапазон1; умова; діапазон2). Англійська назва функції SUMIF. Функція обчислює суму тих значень з діапазону2, для яких відповідні значення з діапазону1 задовольняють умову. Наприклад, щоб визначити суму виторгу продавця Дацка, у деяку клітинку потрібно ввести формулу =СУММЕСЛИ (Продавець; "Дацко"; Вартість). Щоб дізнатися скільки автомобілів купила фірма "Бак", потрібно ввести формулу =СУММЕСЛИ (Покупець; "Бак"; Кількість). Застосуйте подібним способом цю функцію у своїй практичній роботі.
V. Підведення підсумків уроку
На сьогоднішньому уроці ми навчилися будувати сценарії та зведені таблиці для аналізу підприємницької діяльності і прийняття рішень. Результати вашої роботи я оголошу на наступному нашому занятті.
Гадаю мети уроку досягнуто. Чи є в когось до мене запитання?
VI. Домашнє завдання
Дома вивчити матеріал лекцій по створенню структур баз даних.
Урок завершено. Дякую за увагу!
До побачення!!!
Література для вчителя:
1.Інформатика. Базовий курс. Навчальний посібник у 3-х частинах. Частина 1 / Шестопалов Є.А. -Шепетівка: «Аспект», 2006.-160 с.
2.Гаєвський О.Ю. Інформатика: 7-11 кл.:Навч. посіб. - К.: А.С.К.,2005. -512 с: іл. ISBN 966-8291-08-5.
3.Руденко В.Д., Макарчук О.М., Патланжоглу М.О. Практичний курс інформатики / За ред. Мадзігова В.М. — К.: Фенікс, 2001. — 370 с.
Література для учнів:
1.Гаєвський О.Ю. Інформатика: 7-11 кл.:Навч.посіб. - К.: А.С.К., 2005. - 512с: іл. ISBN 966-8291-08-5.