
Вироблення воску бджолами
Віск – продукт, який виділяється спеціальними восковими залозами бджіл 12-18-тиденного віку. Воскові залози розміщенні попарно на чотирьох сегментах у нижній частині черевця бджіл. Віск виділяється через найдрібніші отвори воскових дзеркалець назовні. Твердіючи він набуває вигляду прозорих білих пластинок п’ятикутної форми.
При годівлі личинок молоді бджоли вживають багато меду і пилку. Це активізує роботу воскових залоз. Встановлено, що на виділення 1 кг воску бджоли витрачають 3,5 кг меду. Віск йде на будівництво щільників із шестигранних комірок, в яких згодом бджоли виводять розплід, зберігають мед і пергу. В повних комірках сота розміром 435×300 мм знаходиться 4 кг меду. Протягом одного року одна бджолородина виробляє близько 1 кг воску.
Бджоли виділяють віск і будують стільники лише при наявності в бджолосім’ї матки. Без матки бджоли не будують стільників. Отже виділення воску тісно пов’язане з фізіологічним станом окремих бджіл і бджолосім’ї в цілому. Для збільшення виходу воску пасічники підгодовують бджіл медово-пилковою сумішшю (100 г перги або квіткового пилку змішати з 100 г меду, 100 г води та 2,5 г харчової питної соди), утримують у сім’ї другу матку, своєчасно підставляють у вулик вощину.